Slieku audzēšana

Kalifornijas sarkanās sliekas, audzēšanas īpatnības, problēmas un risinājumi
zaceps-loti izsmeljosha info....
7.aprīlis 2011, 14:11 | links
 
zaceps
Labs stāstījums par tām sliekām!
Pirms tam kaut kas dzirdēts bija,bet likās stipri vienkārši-jāber tik klāt visādi pārpalikumi un šīs augs griezdamās un ražos to biohumusu.
7.aprīlis 2011, 12:49 | links
 
Vēl piemirsu pateikt,ja pērkat vaislas materiālu,nekādā gadījumā nepērciet plikas pieaugušas sliekas,viņas nespēs adaptēties pie jauniem apstākļiem un barības maiņas.Obligāti jāpērk ar visu kasti,kur iekšā ir pietiekošā slānī barības substrāts,lielās sliekas,mazās un jau sadēti kokoni.Vēl papildus vēlams nedaudz nopirkt gatavo substrātu no pārdevēja,lai pakāpeniski var, piejaucot savu gatavoto substrātu,pāriet uz jauno barību.Ja tā nav,čiks vien var sanāt.Ja nopērk šādā veidā,protams grūti aprēķināt cik tad īsti kg. nopērk,bet galvenais jau ir,lai nenobeidzas visi,vienmēr paliks kokoni,no kuriem ātri savairosies liels daudzums.Lietuvietis stāstīja,ka pats atveda no Ukrainas par 20 taukšķiem kastes ar visu substrātu un sliekām,pēc 2 dienām gāja skatīties kā ta dzīvo,liels šoks esot bijis,kad neatrada nevienu slieku.Jau pazvanīja pārdevējam,šo kārtīgi maķ peremaķ izlamājis un nometis telefonu.Vairākas dienas staigājis ar garīgo ka vai gribējis kārties,bet tad nedaudz nomierinājies,gājis atkal paskatīt kas darās,milzīgs bijis pārsteigums,kad pakaušot substrātu,tur mudžējis no mazām sliekām.
7.aprīlis 2011, 11:54 | links
 
Sveiks Guntar,Tev laikam tas Pulturs ar savu slieku audzēšanas ideju kko pāri nodarījis,ja esi tik skeptiski noskaņots pret audzēšanu.
5.aprīlī bijām vesela kompānija Riharda vadībā Šauļos slieku fermā ekskursijā.Nedaudz pastāstīšu no dzirdētā un redzētā.
Tātad:vispirms jāizšķirās,ko tad īsti grib ražot,vai biohumusu,vai sliekas,jo tehnoloģijas nedaudz atšķiras.Biohumusa ražošanai galvenais akcents tiek likts uz ātrumu,kādā sliekas pārstrādā iepriekš sagatavoto barības supstrātu,un tam darbam labāk der tieši Kalifornietes,jo viņas ir čaklākas uz ēšanu un vairošanos.Viņas dzīvo 18 grādu t.koka kastēs 1m.x2m. augtums 60cm,kastei dibens ir ar šķirbām un arī sānos ir šķirbas,iekšā ieklāts agrotīkls.Obligāti vajag,lai piekļūst gaiss,tāpēc ik pa laikam ieteicams masu uzmanīgi pārjaukt,nu protams,līdz pašam kastes dibenam tas neizdosies.Baro ar svaigu substrātu reizi nedēļā uzberot 5cm. kārtu,piebaro ar piešrici,kur var būt malti burkāni,kartupeļi,āboli faktiski visi dārzeņi un augļi,izņemot citrusaugļus,jo no tiem var aiziet bojā.Barības pamatsastāvs sastāda kūtsmēsli 60%, 40% var būt pārējā organiskās izcelsmes piedevas,kā lapkoku skaidas,salmi,vecs siens,koku lapas,zāle,dārza atliekas,bojāti dārzeņi,augļi,bet ir jāuzmanās no ierūgušiem produktiem un sasalušiem kartupeļiem,lai nebūtu izveidojies spirts,tad būs ziepes.Supstrātu gatavo uz betonēta laukuma jaucot ar mēslu ārdītāju visas sastāvdaļas no 3 līdz7 mēnešus,ik pēc 2 nedēļām pārjaucot,pārklāj ar melnu plēvi,lai lietus netiek klāt un lai ātrāk tā kaudze izkarsējas līdz 70 grādu t.Visu laiku seko līdzi procesam,mēra temperatūru,pH līmeni,slāpekļa un skābekļa attiecību 1 pret 30 lai būtu. viņiem bija uztaisīts aparāts,kur 40 tonnas substrāta var sagatavot 10 dienās,bet tas verķis izmaksā 20 taukšķus eiru.Jo cītīgāk un biežāk to kaudzi pārjauc,jo ātrāk dabū gatavu substrātu barošanai.Barošanā ir daudz sīkumu,kurus te nemaz tā nevaru izstāstīt.Supstrāta sagatavošana arī ir diezgan smalka padarīšana,kas ir jāmācās.Ja kādam ir interese,varat rakstīt individuāli.
Ja vēlās audzēt tieši sliekas,tad vajag 20 grādu t. un audzē kopā Kalifornietes ar Dendrobena attiecībā 60% pret 40%,barošana tāda pati.Lietuvietis teica:ar šo biznesu nodarbojos nopietni jau vairākus gadus,un tik un tā vēl visu nezinu,kā pareizi viss jādara.Atliek tik pašiem mēģināt,eksperimentēt,vākt informāciju,un mazāk klausīt skeptiķus.Dendrobena visā Eiropā atzīta par vispieprasītāko slieku starp makšķerniekiem,vai tad mēs esam tik atšķirīgi no eiropiešiem?,bet viens gan,labāk audzēt pašiem,nevis atbalstīt poļu,leišu biznesmeņus,pērkot viņu audzētās.
7.aprīlis 2011, 11:34 | links
 
Gunta,rbarību nav jāpērk, tā ir visapkārt.
Martin, tieši tā barošu uz nebēdu...:))
7.aprīlis 2011, 09:41 | links
 
hmm, visu vasaru varēs kādā plančkā plakanos ar kapātu slieku barot :) vairumā :)
7.aprīlis 2011, 08:53 | links
 
Unkas, visu cieņu par uzņēmību.
Mana pieredze ir, ka viņas ne visai der makšķerēšanai. Tādēļ arī jautāju par mērķa zivi.
Otrkārt, ja jau viņas aug tik ātri, tad Tev viņas izmaksās dārgāk, kā nopirkt katrai copes reizei veikalā, jo viņas ir ēdelīgas.
Treškārt, ja pēc mēneša 4kg, tad septembra beigās Tev jābūt 1024kg!!!!! Labi, kaut puse no tā:) Ka tik pagrabiņš par šauru nepaliek:)))
Pārdomā labi.
7.aprīlis 2011, 08:51 | links
 
un vispār jau tai procesā galvenais produkts ir biohumus, pašas sliekas ir tikai darbaspēks, kas reizēm atbrauc līdz uz copi.
7.aprīlis 2011, 08:20 | links
 
tik neaizmirsti pabarot-nebūs tā ka ieliec spainī 1kg un pēc mēneša izber 4kg.
7.aprīlis 2011, 08:16 | links
 
Guntarskl; Arī esmu vietējās produkcijas patriots un visnotaļ atbalstu Tavas domas par salasīšanu un saglabāšanu, ko ar komposta sliekām noteikti darīšu, bet naktstarpus manā pusē kaut kā baltajās Jūrmalas smiltīs lielos daudzumos atrast nav izdevies, par ko cerības vēl neesmu atmetis, bet kāpēc gan lai paralēli nepaaudzētu Kal. sarkanās, ja viņas tiešām mēneša laikā no 1 kg izaug 4kg. un uz vietas audzētas tā jau arī būs Latvijas pilsonības kandidātes. Domāju ir vērts mēģināt.
7.aprīlis 2011, 08:10 | links
 
gulbis; sāku mēģināt marta sākumā, gan vimba, gan asaris ķērās lidzvērtīgi kā blakus čomam uz dargo motili. tā kā Tev katru dienu nesanāca uz upes pabūt, bet pa brīvdienām savu daļu salasīju.
7.aprīlis 2011, 08:02 | links
 
vot ja kaads varetu izaudzeet naktstarpus tikpat atri kaa Kalifornijas sarkanas,cenas tam nebuutu:)))))))))))))))))))
6.aprīlis 2011, 15:30 | links
 
Varu, protams:)
6.aprīlis 2011, 15:14 | links
 
guntarskl,varbūt vari izstāstīt kā tu uzglabā tās nakts sliekas.
6.aprīlis 2011, 15:12 | links
 
Unkass, piedod, negribu Tev piesieties, bet gribēju uzvedināt uz domu, ka uz viņām ne sūda neķerās:)
Katrā gadījumā, tik pat labi var saglabāt mūsu pašu slieciņas, un naktstārpus. Gan jau kāds privāti var pačukstēt, kur var mēslu slieciņas saujām pagrābt, pus spainītis Tev vasarai pietiks(tajā pašā kompostā, ko sagatavoji). Pagājušo pavasari divatā salasijām pirmās nakts sliekas, padaudz, pietika līdz vēlam rudenim. Saglabāju pagrabā, 20L spainī, kurā virs sliekām uzliku biezu izraktu velēnu ar visu zāli.
Tā ir mana pieredze, viedokli neuzspiežu, uz patiesību nepretendēju:)
6.aprīlis 2011, 15:09 | links
 
unkass,kuros ziemas meneshos esi uz sliekas kjeris,un ko nokjeris?
6.aprīlis 2011, 15:07 | links
 
Guntars; ja par mērķa zivi, tad visas kas to iekāros, ziemā sekmīgi vilku vimbas, asarus un baltās... kad būs tik daudz kā Grabovskim motiļi, izmantošu iebarošanā...
6.aprīlis 2011, 14:52 | links
 
Guntars; tad skaidroju: nejau vienmēr ir pie rokas komposta kaudze kur sarakt sliekas, kur nu vēl sausās vasarās vai bargās ziemās, bet braukt uz veikalu un pirkt sliekas katru reizi kad izdomā iemest pīcku nav nekādas vēlēšanās un arī padārgi sanāk. Tāpēc daudz labāk ir turēt savu audzētavu kur pasmelt un var arūi draugus uzcienāt.
6.aprīlis 2011, 14:48 | links
 
Unkass, nosapņoju:))) Varu pārfrāzēt jautājumu uz Kalifornijas sarkano:))
6.aprīlis 2011, 14:33 | links
 
guntars; No kurienes Tu rāvi, ka gatavojos copēt uz dendrobenas, runa iet tikai par uz vietas, paša izadzētu Kalifornijas sarkano...
6.aprīlis 2011, 14:25 | links
 

Pievieno savu atbildi

Nepieciešams reģistrēties, lai pievienotu atbildi!
Uz augšu
 
Creative templates for Google Ad Manager