Rakstiet mums! Pievienojiet attēlus (vai uzticiet tos piemeklēt CL redaktoram) un mēs nodosim Jūsu vēstījumu visai Latvijas copmaņu saimei!
Igaunijas Vides ministrija ir devusi atļauju no nākamā gada vasaras ķert upes vēžus Igaunijas vēžiem bagātākajā rajonā – Sāremā salā, raksta reģionālais laikraksts "Oma Saar".
Tomēr vēžu ķeršana joprojām būs aizliegta Pedustes upē un Lauki galvenajā grāvī.
"Vēžu ķeršanas pilnīgs aizliegums sevi neattaisnoja, un šī aizlieguma saglabāšana uz nenoteiktu laiku nebūtu lietderīga," laikrakstam bilda Vides ministrijas Zivju krājumu nodaļas galvenais speciālists Herki Tūss.
Saskaņā ar viņa sacīto šā gada vasara parādīja, ka vēžu ķeršanas aizlieguma gadījumā efektīvu darbību uzsāk maluzvejnieki. Tomēr viņš atzina, ka vēžu ķeršanas aizliegums bija nepieciešams vēžu mēra izplatības apturēšanai.
Tūss, apliecināja, ka divu vēžu ķeršanas aizlieguma gadu laikā vēžu mēris citās Sāremā salas ūdenstilpnēs nav izplatījies. Mēra izplatības risks ir arī samazinājies, jo Pedustes upes vēžu populācija ir iznīkusi pilnībā, bet Laugi galvenā grāvja vēžu populācija ir saglabājusies tikai daļēji.
Tūss atklāja, ka saskaņā ar veiktajiem pētījumiem Pedustes upē pēc slimības uzliesmojuma nav atrasts neviens dzīvs vēzis. Laugi galvenajā grāvī, turpretim, slimības izplatība apstājās rajonā, kurā vēžu populācija ir visai niecīga, tomēr nav zināms, vai slimības sēnīte upes ūdenī ir vēl saglabājusies.
Citās Sāremā salas upēs, kuras vēžu mēris nav skāris, pēc ministrijas sacītā, vēžu krājumi joprojām ir labā stāvoklī. To daudzumu nav ietekmējuši arī citi faktori, piemēram, sausums. "Tādēļ joprojām var apgalvot, ka Sāremā sala ir vēžiem bagātākais rajons Igaunijā," sacīja Tūss.
Kā ziņots, 2007.gadā Pedustes upē un Laugi galvenajā grāvī uzliesmoja vēžu mēris. Lai ierobežotu tā izplatību citās Sāremā salas un kontinentālās Igaunijas ūdenstilpnēs, Sāremā salā vēžu ķeršana tika pilnībā aizliegta.
Vēžu ķeršanas aizliegums uz darbību pamudināja maluzvejniekus. Šā gada augustā Sāremā salā tika atklāta vēžu audzētava ar vairāk nekā 9000 nelikumīgi saķertiem vēžiem. Tas bija lielākais līdz šim atklātais nelikumīgi saķerto vēžu krājums Igaunijā.