Rakstiet mums! Pievienojiet attēlus (vai uzticiet tos piemeklēt CL redaktoram) un mēs nodosim Jūsu vēstījumu visai Latvijas copmaņu saimei!
Šīs nedēļas laikā Dabas aizsardzības pārvaldes darbinieki kopīgi ar Vides risinājumu institūtu īstenoja inovatīvu eksperimentālu akciju, ar speciāla lidaparāta, kas aprīkots ar īpašu infrasarkano kameru, palīdzību apsekojot Latvijas upes un ezerus, vērojot vai pie tiem netiek veiktas kādas pretlikumīgas darbības. Visus akcijas izdevumus sedza Vides risinājumu institūts.
Akcijā tika izmantota divmotoru lidmašīna BN2T-4S, kas aprīkota ar īpašu infrasarkano staru kameru, kas ļauj saskatīt dzīvu būtņu – kā cilvēku, tā dzīvnieku aktivitāti arī nakts laikā. Infrasarkano staru kameras jūtīgums un izšķirtspēja nodrošina to, ka pamanīts tiek pat vismazākais objekts uz zemes, kas izstaro siltumu. Infrasarkano staru kamera uz vairāku desmitu kilometru attālumā esošo uztvērēju pārraida melnbaltu attēlu, ko iespējams aplūkot datorā vai TV ekrānā. Objekti, kas izstaro siltumu tiek attēloti melnā vai baltā krāsā un tos nepamanīt ir faktiski neiespējams. Pārraidītajam attēlam uzreiz iespējams noteikt GPS koordinātas, kas ļauj uz zemes esošajai speciālistu komandai noteikt kustīgo objektu precīzu atrašanās vietu dabā. Turklāt lidmašīna patrulēšanas režīmā var pavadīt gaisā līdz 10 stundām, kas dod iespēju vienas misijas laikā aptvert plašas teritorijas.
Lidmašīna veica pārlidojumus dažādās Latvijas teritorijās – visvairāk tieši virs Gaujas nacionālajā parkā esošajām upēm un ezeriem. Dabas aizsardzības pārvaldes vides inspektori izbrauca uz vairākām vietām, kur ar infrasarkano staru palīdzību tika konstatētas aizdomīgas cilvēku veiktas darbības pie ūdeņiem. Šoreiz inspektoriem veicot pārbaudi dabā būtiski pārkāpumi netika konstatēti. Pārbaužu laikā vienam makšķerniekam sastādīts administratīvā pārkāpuma protokols par makšķerēšanu bez makšķerēšanas kartes.
Nākotnē šāda inovatīvā pieeja palīdzētu daudz efektīvāk apkarot maluzvejniecību Latvijā, kā arī varētu nodrošināt daudz precīzāku dzīvnieku uzskaites veikšanu, vai, piemēram, identificēt robežpārkāpējus, sekmēt purvu, mežu masīvos apmaldījušos cilvēku atrašanu, kontrolēt vides piesārņojumu un pildīt vēl daudzus citus uzdevumus.
Akcijā pielietotās tehnoloģijas savos pirmsākumos ir cēlušās no militārā sektora. Mūsdienās tās visā pasaulē arvien plašāk izmanto civiliem mērķiem, tajā skaitā dabas aizsardzībai.
Rita Jakovļeva
Dabas aizsardzības pārvaldes
sabiedrisko attiecību speciāliste
Tā lidmašīna uz ūdeni darbojas vai pašiem pilotiem pedāļi jāmin?:D:D:D
Urā ! Ašāk sūtiet šurp to čuda- lidaparātu uz Latgali ! Mēs, godīgie makšķernieki šeit smokam nost ! Tīkliniekus drusku padzenājuši, bet atkal aktivizējušies elektriķi !
Ir jāievieš šāda veid uzraudzība, tas būs lētāk nekā lidmašīnas uzturēšana!
Jautājums, kā tad veicas Burtnieku ezera apsaimnikotājiem ar savu radaru, silīja ka jau ka ķers tos maluzvejniekus un varēs redzēt kustību naktī, bet nekādas zīņas nav dzirdētas.
Baigi forši ...esam bāgāta valsts....10stundu lidojums pusgada inspektoru budžets....uz priekšu:-)
Man liekas ka mūsu bāleliņi bija uztaisījuši līdzīgu, solijās būvēt un tirgot armija, kaut kā noklusa viss, bet tāds bezpilota mazais būtu svētīgs.
Jeeska pie mums būs tā, kad nebūs ko sargāt būs 200 inspektori un budžets būs!
Bet šo verķi bezpilotnieku kādus gadus 8 atpakaļ redzēju un turēju rokās tikai tam nebija termovizora. Maksāja 3500$, ja pieskaita termo kameru + 5000Ls nemaz tik liels cipars nav.
es tā arī nesapratu īsti infrasarkanā vai termo ... kura īsti uztvēra objekta ķermeņa temperatūru? :)
Par komentāros pieminētajiem bezpilota aparātiem, nav tik vienkārši. Viņiem ir savs darbošanās attālums, līdz ar to tāpat uz konkrēto reģionu ir jābrauc. Ja gribi nosegt visu teritoriju, vajadzīgi vairāki. Tik lēti nemaz kā te pieminēts, nemaksā, jo jāierēķina vadības sistēmu, termālās kameras izmaksas. Pieminētais vietējais ražojums www.uavfactory.com/ diemžēl daļēji vairs nav vietējais un pārdod aparātus ārpus LV.
Par pieminēto tehnoloģiju, tā, manuprāt vislabāka pazudušu cilvēku meklēšanai. Jo ko līdz nolidot visu LV, ieraudzīt cilvēkus pie ūdeņiem, kad pārbaudīt, ko viņi tur dara tik un tā kādam (inspektoram) ir jāaizbrauc. Visefektīvāk, manuprāt, būtu atbildīgas sabiedrības iesaistīšana ar interneta vai sms noziņošnas iespējām. Līdzīgi kā "točku" karte. Un realizacijas piegriešana tirgošanas vietās.
Pilnīgi piekrītu ZARSJ komentārams par sms ziņošanu un apkārtējo cilvēku anonīmu ziņošanu par maluzvejniekiem.
Vēl degvielu inspektoriem un viss būs labi!