Rakstiet mums! Pievienojiet attēlus (vai uzticiet tos piemeklēt CL redaktoram) un mēs nodosim Jūsu vēstījumu visai Latvijas copmaņu saimei!
Vesetas upē, posmā no Madonas novada Kalsnavas pagasta Aiviekstes ciemata līdz Pļaviņu novada Krievciema HES, konstatēta zivju bojāeja. Madonas reģionālās vides pārvaldes inspektori pašlaik mēģina noskaidrot zivju bojāejas cēloni.
“Staburags” noskaidroja, lielākā bojāgājušo zivju koncentrācija bija pie Krievciema HES zivju aizsargrestēm. No upes izcelta aptuveni pustonna zivju — lielākoties raudas, ālanti, līdakas, plauži, asari un citas zivis. Foreļu bojāeja nav novērota.
Inspektori pārbaudīja upi augšup pa straumi un mērija skābekļa daudzumu ūdenī. Pie spēkstacijas tas bija tikai 2,46 procenti. Ar šādu skābekļa daudzumu jau iespējama zivju slāpšana. Augšup pa upi skābekļa saturs ūdenī palielinājās līdz pat 10 procentiem.
Pašlaik paņemti ūdens paraugi. Inspektori cer, ka tie palīdzēs saprast, kas izraisījis zivju bojāeju. Iespējams, upē iepludināti neattīrīti notekūdeņi vai izlietas kādas ķimikālijas.
Man zinjoja ka Pededzes iztekas rajonaa Aiviekstee ir ljoti daudz beigtu zivju:(
Pa foreļupēm braukāju jau 35 gadus. Padomjlaikā upēs daudz ieplūda minerālmēsli,reizēm skaloja amonjaka cisternas, taču upes ātri attīrijās, jo bebru bija maz. Tagad ir daudz bebru un upes ir aizdambētas un piegružotas ar bebru nograuztiem kokiem. tie nogrimuši un veido režģi, kur krāties dūņām un augt augiem. rezultātā izzūd krāces un straujteces, kur ūdenim attīrīties un piesātināties ar skābekli. Valstij būtu jāsubsidē bebru medības, jo no to sekām cieš zivis un arī lauksaimnieki!
Ir vairāk kā nedēļa pagājusi, bet vai ir kaut kas izpētīts - kāpēc, kur un cik, labi vēl būtu ja zinātu kas. Kur tad ir visas tās varenās makšķernieku organizācijas, kurām pēc teorijas būtu šajā gadījumā jāceļ tracis? Nav! Klusē kā ūdeni mutē ieņēmušas! Taču pārstāv makšķerniekus, vai nav mazliet kauns, kungi? Te jau bija jātaurē pilnā rīklē, lai orientētu valsts institūcijas uz ātru un efektīvu rīcību.
Runā,ka Jaunkalsnavas spirta rūpnīca pie vainas, bet tas tādā baumu līmenī.
Ko te brīnīties, ar mūsu moderno lauksaimniecību tā būs parasta parādība. Cilvēks jau pieradis pie tās ķīmijas, bet zivis vēl ne.
Ko inspektori cer?Paskalot analīzes vai sabiedrības smadzenes?Visi vietējie-sākot no HESa līdz Kalsnavai jums inspektori pateiks,ka upē ieplūda tonnas!!! brāgas no spirta rūpnīcas,jo KĀRTĒJO reizi uzsprāga muca ar brāgu,tikai šoreiz tā tika upē.Kalsnavas spirta rūpnīca ir jāsoda par nodarīto kaitējumu dabai!Un nevajag muldēt par neattīrītiem notekūdeņiem,ķimikālijām-to visu varēja noskaidrot jau pirmajā dienā!Pēc šī raksta var saprast,ka mūsu algotie inspektori NEVĒLAS noskaidrot patieso vainīgo!
Tumšupe, Pērse pagājušajā gadā, tagad arī Vesetā ir mēsli. Kura upe būs nakamā? Cilvēki masveidā sākuši rīkoties tāpat kā padomju laikā, viss liekais grāvī.
Mazās upēs problēma ir ātra ūdens apmaiņa un piesārņotais ūdens ātri aiztek atstājot aiz sevis tikai mirušas zivis. Lai atrastu piesārņojuma avotu jārīkojas ātri.
Man nav skaidrs vai kādam izņemot likumdevēju ir skaidrs ko nozīmē upes aizsargjosla, kas varētu kalpot kā buferis visādu piesārņojumu ieplūdē.