Rakstiet mums! Pievienojiet attēlus (vai uzticiet tos piemeklēt CL redaktoram) un mēs nodosim Jūsu vēstījumu visai Latvijas copmaņu saimei!
Vairākums makšķernieku ikdienas copē cenšas atrast perspektīvas vietas sev komfortablā distancē. Makšķerējot ērtā attālumā, ir daudz ieguvumu un copes efektivitāte ir ievērojami augstāka.
Uziet potenciālas vietas sev komfortablā distancē mēģinu arī es, un man tie būtu līdz 100 metriem – tajos es varu gan pietiekami precīzi iebarot, gan ķert. Šādā attālumā var strādāt ar 0,35 auklu bez līdera, svinu izvēlēties ne pēc aerodinamiskajiem rādītājiem, bet pēc pašpieciršanās efektivitātes un piemērotības attiecīgajai situācijai. Nav nepieciešamības pēc cietas pavadas un PVA materiāliem, kas mazina piņķerēšanos, jo šādā distancē iespējams izsekot montāžas lidojumam un pirms iekrišanas ūdenī piebremzēt, iztaisnojot pavadu. Iebarošana būs precīzāka, un arī precīzai makšķeru izvietošanai vajadzēs mazāk mēģinājumu. Pastiprinoties vējam, vienmēr ir iespēja pāriet uz tievāku auklu un/vai smagāku lodes formas svinu, turpinot efektīvi ķert tajā pašā attālumā.
Taču lielākos ezeros, piemēram, Baļotē, kā arī palielākos dīķos, makšķernieku presinga rezultātā karpas atvirzās drošākā attālumā, tāpēc labākus panākumus gūst tie, kas ir gatavi darboties tālā distancē. Manā izpratnē par tālu var saukt 120 m, ar ko reizēm ir par maz (sevišķi sacensību režīmā), un, lai gūtu panākumus, jādarbojas ekstrēmos 150+ metros. Karpu sports pēdējos gados ir attīstījies tā, ka augsta līmeņa sportistam spēja ķert 150 m distancē ir pamatprasība.
Makšķere
Ikdienas vajadzības pilnībā apmierinās labs tautas klases kāts, piemēram, Fox Warrior 3,5 lb versijā. Ar to gana droši var darboties arī tālajā distancē. Taču brīdī, kad runa ir par ekstrēmo distanci, lai kādas būtu copētāja fiziskās dotības un metiena tehnika, neiztikt bez nopietniem ieguldījumiem inventārā.
Šajā gadījumā ļoti svarīgas ir karbona šķiedras, no kurām izgatavotas makšķeres. Metieniem ekstrēmā distancē kātam jābūt vieglam un ar spēju maksimāli ātri iztaisnoties pēc metiena, lai metienā iegūtais paātrinājums netiktu nobremzētos riņķos. Šajā gadījumā koncentrēšanās uz jaunāko modeli nav tikai kaprīze vai izrādīšanās. Karbona šķiedru izstrāde joprojām attīstās un kļūst pieejami aizvien jauni materiāli, tāpēc, izvēloties rīku tālmetienam, ir svarīgi pievērst uzmanību, cik svaigs ir konkrētais modelis.
Jautājumā par to, kādas ir izmantoto materiālu īpašības, mums atliek uzticēties ražotāja aprakstam, bet ir vēl dažas lietas, kas jāņem vērā izvēles brīdī.
Mazāka auguma cilvēkam vēl ir, par ko palauzīt galvu, izvēloties makšķeres garumu starp 3,6 un 3,9 m, bet garākajiem viennozīmīga būs 3,9 m versijas izvēle. Kāta tests – vismaz 3,5 lb vai vairāk. Reizēm tas tiek norādīts mērvienībās oz. Tad ierastais diapazons būs 3–5.
Lielajam gredzenam noteikti jābūt 50 mm, tulpītei – 16–18 mm. Tas palīdzēs auklai brīvāk slīdēt cauri riņķiem. Optimālā variantā jāizvēlas Fuji K-Series gredzeni. Tie izstrādāti tā, lai līdz minimumam samazinātu risku auklai ap tiem apmesties.
Spole
Lai cik laba būtu makšķere, nākamais svarīgākais posms ir spole. Tālajiem metieniem tā būs nepieciešama Big Pit tipa – ar liela diametra kaseti. Protams, pats svarīgākais ir – cik cieši un gludi tiks uztīta aukla.
Jau izsenis ļoti labas spoles ražo Shimano un Daiwa, meklējot labāko cenas un kvalitātes kompromisu. Iesaku ielūkoties arī Fox piedāvājumā. Piemēram, Shimano Aero Technium vienā ciklā spēj uzklāt 100 auklas vijumus. Tas nozīmē, ka tinumi būs praktiski paralēli, un, auklai brūkot nost no kasetes, būs mazāk augšup–lejup kustību. Veicot tālu metienu, spolei, tāpat kā makšķerei, jābūt iespējami vieglai, tāpēc tālajai distancei ieteicami modeļi bez baitrunner mehānisma.
Spolēm parasti patiess ir apgalvojums – jo dārgāka, jo vieglāka. Tiesa. pašām vieglākajām cena eiro ir lielāka nekā svars gramos.
Aukla un līderi
Ja komforta attālumā var droši makšķerēt ar 0,35 mm auklu bez līdera, tad tālajā distancē izmantojamas 0,30–0,25 mm auklas. Ekstrēmos gadījumos pat 0,23 mm. Mūsdienas ir karpinieki, kas strādā ar vēl tievākām auklām, riskējot ar iespēju pazaudēt lomu izvadīšanas laikā. Jo tievāka aukla, jo tālāk lidos, taču palielinās risks noraut montāžu, ja aukla apmetīsies metiena laikā vai montāža iesēdīsies kādā zemūdens ķērājā.
Saprotams, ka tik tievas auklas neiztur arī metiena slodzi, un nepieciešams šoklīderis. Parasti tas ir no pītās auklas, un ļoti vēlams, lai tas būtu grimstošs. Kā alternatīva ir koniskie šoklīderi, kuru diametrs no resnāka pāriet tievākā, taču tālāki metieni padosies ar pīto.
Drošība
Tālie metieni izpildāmi tikai un vienīgi ar uzpirksteni vai cimdu. Speciālie šoklīdera materiāli mēdz būt ļoti asi, lai palīdzētu nogriezt ūdenszāles, izvadot zivi. Taču ar tādu auklu var nogriezt ne tikai zāli, bet arī pamatīgi savainot pirkstu, īpaši, ja izslīd spoles bremze. Man personīgi patīk Gardner ražojumi. Gan cimdi, gan uzpirksteņi.
Iebarošana
Kopš radīta iebarošanas raķete Spomb, ar attiecīgu inventāru, metiena tehniku un fizisku spēku iespējama kļuvusi arī iebarošana attālumā virs 150 metriem. Jāņem vērā, ka vidējā izmēra spombs lidos tālāk nekā lielā. Makšķere raķetei būs līdzīga tai, ar ko ķerat, tikai ar lielāku testu – no 5 līdz pat 8 lb.
Izvēloties spoli, svarīgs ir ātrums, ar kādu tā iztin auklu. Ja makšķerēšanas spole uz vienu roktura apgriezienu iedod apmēram 1 metru, tad iebarošanas spole – 1,2 m, turklāt tai jābūt izturīgākai, jo slodze ir liela.
Aukla var būt pītā, visbiežāk 0,18 mm vai nedaudz tievāka. Tāpat var izmantot monofilo 0,23–0,25 mm diametrā, taču palielinās risks raķeti noraut.
Indikācija
Ķerot tālā un ekstrēmi tālā distancē, nav nekādas nozīmes centieniem nogremdēt auklu, to atslābinot. Auklu var droši nospriegot. Lai uzlabotu signalizatoru jutīgumu, jāizmanto smagi svingeri. Sevišķi tālā distancē un vējainā laikā par sliktu nenāks arī svingeri ar papildu spriegošanas atsperi.