Rakstiet mums! Pievienojiet attēlus (vai uzticiet tos piemeklēt CL redaktoram) un mēs nodosim Jūsu vēstījumu visai Latvijas copmaņu saimei!
Forslidenas dambis, Tallonas upe, Vesterbotenas lēne, Zviedrija. Pateicoties Hidroenerģijas vides fondam, Zviedrijā likvidēts hidroelektrostacijas dambis.
Tallona ir Riklēanas pieteka un atrodas Zviedrijā, Skelleftēas pašvaldībā Vesterbotenas lēnē. Upes sateces baseina platība ir 162 731 km². Tā sākas Talltresketas ezerā un plūst 15 kilometrus, līdz ietek Bigdetresketas ezerā. Upē dzīvo vairākas zivju sugas, tostarp foreles un alatas, kā arī apdraudētā upes pērlene.
Forslidenas dambis
1854. gada augustā toreizējā atbildīgā iestāde izsniedza atļauju kokzāģētavas celtniecībai Forslidenā, kas darbam nepieciešamo elektrību iegūtu no dambja uz Tallonas. Sākotnējā kokzāģētava darbojās līdz 19. gadsimta beigām. Vēlāk, pakāpeniski pieaugot pieprasījumam pēc koksnes un tās cenai, kokzāģētava ik pa laikam tika modernizēta un darbojās līdz 1951. gadam, kad tika nojaukta.
Forslidenas dambis nodrošināja arī ūdens enerģiju dzirnavām, kas tika uzceltas 1870. gadā un darbojās aptuveni līdz 1915. gadam. 1922. gadā, pēc Pirmā pasaules kara, 13 Rotsjenas un Forslidenas ciema iedzīvotāji izveidoja Forslidenas Elektroenerģijas asociāciju, lai apgādātu ar elektrību savas saimniecības. Tādējādi vecās dzirnavas nācās aizstāt ar elektrostaciju. Ap 1930. gadu elektrību no šīs spēkstacijas sāka saņemt arī Fēbolidenas, Talltreskas un Bjernlidenas ciems. Elektrības patēriņš tolaik bija salīdzinoši zems, un 23 mājsaimniecībām pietika ar 13 000 kWh, kuru vidējā cena bija 10 ēras/kWh.
Pieprasījums pēc elektroenerģijas strauji pieauga, un 1957.–1958. gadā hidroelektrostacija atkal tika modernizēta. 1970. gada pavasara plūdos tā pamatīgi cieta, bet tika atjaunota. 1990. gadā tajā trāpīja zibens, kā rezultātā darbība tika pārtraukta.
Vēlāk hidroelektrostaciju iegādājās Forsliden Energi, un 2009. gadā sākās atjaunošanas darbi. Pēc divu gadu atjaunošanas un modernizācijas spēkstacija no pilnībā manuāli vadāmas kļuva par pilnībā automatizētu. Jaunākais Forslidenas dambis tika uzcelts tajā pašā vietā, kur sākotnējais dambis 1854. gadā (platums: 64.46587286, garums: 20.22132193). Tas bija 7 m plats un bija būvēts no betona.
Barjeras likvidācijas process
2016. gada decembrī Forslidenas dambja un spēkstacijas īpašnieks uzņēmums Karl Jonsson TTT AB iesniedza pieteikumu darbības atļaujas saņemšanai, taču Vides tiesa to noraidīja. Galvenā sēde notika Skelleftēas rajona tiesā 2019. gada 22.–23. maijā. Galu galā 2020. gada decembrī īpašnieks piekrita spēkstacijas darbības pārtraukšanai un visu konstrukciju likvidēšanai, taču iesniedza prasību finansiālas kompensācijas saņemšanai no Hidroenerģijas vides fonda par summu 95% apmērā no negūtās peļņas. Apstiprinājumu viņš saņēma pēc sešiem mēnešiem, 2021. gada jūnijā. 2021. gada augustā īpašnieks saņēma atļauju konstrukciju atrakšanai un nojaukšanai.
Pirms dambja demontāžas tiesa bija uzdevusi attiecīgiem speciālistiem sagatavot arī vietas kultūrvēsturisko pārskatu, un to uzrakstīja Kristers Borgs un Dr. Margareta Svenninga (NAP2.0, 2021).
Nojaukšana un demontētā materiāla izvešana notika 2022. gada vasarā, un viss tika pabeigts augustā.
Ekoloģiskie un kopienas ieguvumi
Spēkstacijas dambja nojaukšana ir devusi labumu visām zivju sugām un upes pērlenei. Ir atjaunota arī dabiskā sedimentācija, un tagad tā Tallonas straumē notiek dabiski. Nākotnē tiek gaidīti arī citi ieguvumi, saistīti ar makšķerēšanu un citiem aktīvās atpūtas veidiem.
@ BDR Copes Lietas, publicitātes foto