Veidosim saturu kopā!
  • Jūsu novadā gaidāmas vai jau aizvadītas copmaņus saistošas aktivitātes?
  • Jums ir viedoklis par copmanim aktuālu tematu?
  • Esat izbaudījis aizraujošu copes piedzīvojumu?

Rakstiet mums! Pievienojiet attēlus (vai uzticiet tos piemeklēt CL redaktoram) un mēs nodosim Jūsu vēstījumu visai Latvijas copmaņu saimei!

Jaunākie komentāri

Seko līdzi

Seko līdzi jaunākām ziņām sev ērtākā veidā izmantojot CopesLietas.lv ziņu sadaļas RSS barotni.
Jaucam dambjus | 27.novembris 2024, 15:47 | Komentēt | 480 skatījumi

HESa nojaukšana Klamatas upē

2024. gada 15. janvārī sākās vēsturisks pavērsiens jeb lielākais aizsprostu iznīcināšanas projekts pasaulē. Tā pirmais posms bija gatavošanās Iron Gate aizsprosta likvidēšanai Klamatas upē. Uz turieni devās arī īpašā Happy Fish – Nīderlandē dzimusī Laimīgā zivs.

Lielākais aizsprostu likvidēšanas un upes atjaunošanas projekts ASV vēsturē sper lielu soli ceļā uz visu hidroelektrostaciju dambju nojaukšanu Klamatas upē Kalifornijas ziemeļos un Oregonas dienvidos. Iron Gate ūdenskrātuves nolaišana sākās 15. janvārī, bet pašu dambi plānots demontēt pakāpeniski šī gada laikā. Nākamais solis tika sperts pēc pāris nedēļām – ūdeni sāka nolaist arī divās citās ūdenskrātuvēs (Copco #1 un JC Boyle), bet pašus dambjus nojauca vasarā un rudenī. Copco #2, mazākais no četriem Klamatas aizsprostiem, tika likvidēts jau pagājušā gada oktobrī.

Hermanis Vaningens, Pasaules Zivju migrācijas fonda direktors

Vairāk nekā 100 gadus šie mākslīgie šķēršļi ir bloķējuši vairāku sugu, piemēram, lašu un stīlhedu, migrāciju, neļaujot tām sasniegt dzīvotnes vairāk nekā 650 km kopgarumā. Cietušas ne tikai zivis. Nopietni pasliktinājusies arī ūdens kvalitāte, kas ietekmē Hupa, Yurok un Karuk ciemu kopienas, kuru iztika ir atkarīga no upes. Šis monumentālais projekts ļaus pagriezt lietas atpakaļ pareizajā gultnē – salauzt gadsimtiem senos šķēršļus zivju migrācijai, saglabāt vietējo mantojumu un nodrošināt Klamatas ekosistēmas ilgtermiņa dzīvotspēju.

Projektu virza aktīvistu kustība, kas pieprasa likvidēt pēc iespējas vairāk aizsprostu un atbrīvot upes visā ASV teritorijā, un šī kustība tikai plešas plašumā. Turklāt šī tendence pēdējā desmitgadē iedzīvojusies arī Eiropā – te vairākas organizācijas apvienojušās koalīcijā Dam Removal Europe.

15. janvārī daudzi pašreizējie un bijušie štata un federālo aģentūru darbinieki, kas daudzus gadus savas dzīves veltījuši Klamatas upes atjaunošanai, kopā ar vietējiem iedzīvotājiem, kopienu pārstāvjiem, uzņēmējiem, vietējām amatpersonām un citiem devās vairākās ekskursijās uz dambjiem un tur upes krastā organizēja nelielas svinības. Kā būtisks Pasaules zivju migrācijas dienas simbols pasākumu apmeklēja arī īpašais viesis – Hermanis Vaningens, Pasaules Zivju migrācijas fonda direktors.

Pirms ūdens nolaišanas nācās nostiprināt attiecīgos tuneļus. Labā ziņa ir tā, ka ūdenskrātuvē uzkrājies sediments izrādījās netoksisks un tā nopludināšana lejup pa straumi lielu postu neradīs

Ierēdņi un aģentūru darbinieki ar Happy Fish

Happy Fish ceļo uz Kaliforniju

Happy Fish kā simbols ir dzimis Nīderlandē novatoriskā projektā Fish Migration River Afsluitdijk, kurš veltīts zivju migrācijas atjaunošanai starp Vadenjūru un blakus esošo saldūdens ezeru Eiselmēru. Mākslas objektu veidojis holandiešu ainavu mākslinieks Bruno Doedens. Ar savu īpašo lielo smaidu Happy Fish iemieso to labo, ko kopīgā darbā spēj panākt sabiedrība – atbrīvot ūdensceļus, kas savieno zivis, upes un cilvēkus.

Mākslas objekts ir arī simbols Pasaules zivju migrācijas dienai (WFMD) – izglītošanas kampaņai, ko ik pēc diviem gadiem rīko Pasaules Zivju migrācijas fonds. Šogad 25. maijā WFMD tiks svinēta sesto reizi, un tās tēma būs – Brīva straume.

Pasaules zivju migrācijas dienas mērķis ir visā pasaulē radīt izpratni par aizsprostu problēmu simtiem miljoniem cilvēku, kuriem migrējošās zivis ir būtisks iztikas avots un kuru izdzīvošanu apdraud to populāciju samazināšanās. 2020. gada Dzīvās planētas migrējošo saldūdens zivju indekss parādīja, ka kopš 1970. gada dažas no šīm populācijām ir sarukušas vidēji par 76%. Kad upes plūst brīvi, migrējošās zivis savieno ūdens un zemes ekosistēmas, nodrošina svarīgas saiknes barības ķēdē, palīdz upēm būt veselām un produktīvām, kā arī dāvā iztiku miljoniem cilvēku.

@ BDR Copes Lietas, publicitātes foto

 
 
[0] Komentāri
 
Nav pievienotu komentāru. Esi pirmais!
Uz augšu
 
Creative templates for Google Ad Manager