Rakstiet mums! Pievienojiet attēlus (vai uzticiet tos piemeklēt CL redaktoram) un mēs nodosim Jūsu vēstījumu visai Latvijas copmaņu saimei!
Tāpat kā visas citas ēsmu pasaules sastāvdaļas (miksi, piedevas, atraktanti un peletes), arī dipi tagad ir kļuvuši par veselu nozari – tiem ir simtiem alternatīvu no vairākiem desmitiem ražotāju. Tomēr, neskatoties uz šādu šķietamu daudzveidību, patiesībā dipi ir viegli iedalāmi divās galvenajās kategorijās: vienkāršie jeb tikai pievilinātāji un barojošie.
Angļu valodas vārds “dip” nozīmē – iemērkt, šķidrums. Šie vārdi raksturo arī dipu lietošanas metodi: ēsma tiek iegremdēta aromātiskā šķidrumā un iegūst dažas jaunas īpašības. Jau kopš mūsdienu karpu makšķerēšanas pirmsākumiem (varbūt pat agrāk) tika novērots, ka barība vai ēsma, kas pirms nokļūšanas ūdenī apstrādāta ar kādu dipu, zivju uzmanību piesaista daudz labāk. Šim mērķim var izmantot gandrīz jebkuru smaržu. Piemēram, tā varētu būt ķiploku mērce, upeņu sīrups un medus, kurā iemērc kukurūzas graudus, to imitāciju vai boilas, – tie visi ir dipi.
Pirmie produkti, ko sāka izmantot karpu copē, bija ļoti aromātiski šķidrumi ar visvienkāršāko pievilināšanas efektu. Pirms mešanas ūdenī ēsma kādu laiku tika turēta šādā dipā un ieguva intensīvu smaržu. Efekts gan bija īslaicīgs, jo pēc nonākšanas ūdenī aromāts ātri vien izskalojās. Tāpat iegremdēšanas ilgums bija jākontrolē – ja ēsma šķidrumā atradās pārāk ilgi, tā varēja tik ļoti piesātināties ar aromātu, ka tā vietā, lai piesaistītu zivis, sāka viņas atbaidīt.
Karpu makšķernieku arsenālā dažādi šķidrumi parādījās pakāpeniski. “Pakāpeniski”, jo tirgus iekarošanas vēsture stiepjas vairāk nekā 30 gadu pagātnē – no aminoskābju kompleksu parādīšanās 70. gados līdz CSL 80-tajos un šķīstošajam zivju proteīnam L-030 90. gados. Taču vienlaikus tiek izstrādāts jauns virziens, lai palielinātu ēsmu pievilcību, – barojoši dipi.
Barojošie dipi ir vielas ar kardināli atšķirīgām receptēm un lietošanas veidiem. Ēsmas kontakts ar šķidrumu vairs nedrīkst būt īss. Drīzāk gluži pretēji – jo ilgāk ēsma atrodas uzturvielu maisījumā, jo efektīvāks kļūst dips. Un ne tikai ēsma, bet arī barība, iejaukta šādos šķidrumos, kļūst zivīm pievilcīgāka.
Gribu gan uzsvērt – barojošā dipa primārais efekts, tāpat kā vienkāršā dipa gadījumā, ir zivju pievilināšana. Vienīgi tas visu dara ar maigākiem, dabīgākiem un līdz ar to arī efektīvākiem līdzekļiem. Termini var kādu maldināt, jo neviens jau nevēlas zivis barot, visi vēlas tikai tās ķert.
Patiesībā barojošie dipi karpas piesaista pat labāk nekā vienkāršie. Tie ir arī stabilāki, darbojas ilgāk, un to priekšrocība ir spēja labi apvienoties ar nelielām aromātu devām un tādējādi efektīvāk pārraidīt uztura signālus.
Dipi uz eļļas bāzes
Klasiskie dipi ir veidoti uz eļļas bāzes ar daudziem aromiem. Tie bija pirmie tirgū nonākušie komerciālie dipi. Būdami ātri iedarbīgi, tie joprojām ir populāri, īpaši tādu makšķernieku vidū, kuri dod priekšroku īsām sesijām.
Šis veids ir ļoti ērts, jo šajā gadījumā nav nepieciešama iepriekšēja sagatavošana. Izņem boilu no pakas, uz īsu brīdi iemērc šķidrumā (turēšanas laiks atkarībā no ražotāja svārstās no vairākām minūtēm līdz vairākām stundām), un tā ir gatava lietošanai.
Parasti vienīgā atšķirība starp vienu dipu un citu ir aromatizētājs. Eļļa, kas veido bāzi, paliek nemainīga.
Tāpat ir dipi tikai ēsmai – to aromāts ir pārāk spēcīgs, lai izmantotu barībai. Šādi dipi ir īpaši labi, ķerot ar vientuļu ēsmu.
Spreji
Var jau teikt, ka spreji ir citas klases produkts, taču pēc būtības neko tālu no dipa tie nav. Atšķirībā no dipošanas spreju uz ēsmas uzpūš no maza baloniņa vai pudelītes. Spreji gandrīz vienmēr ir no vienkāršo dipu kategorijas, jo satur tikai ķīmisko aromātu bez kādām barības vielām.
Mūsdienās izmanto tikai uz spirta bāzes veidotus sprejus, kas atšķirībā no dipiem uz eļļas bāzes ļoti labi izplata aromātu aukstā ūdenī. Tāpēc daudziem sprejs ir labs agrā pavasara sesiju kompanjons. Tomēr arī karstās vasaras dienās to vienkāršā smarža spēj darīt brīnumus.
Lipīgie dipi
Īpaša kategorija ir lipīgie dipi. Tie arī kalpo tikai pievilināšanai, un tiem nav nekādas uzturvērtības. Šī ir aromātiska līme, kurā iemērc ēsmu. Rezultātā dips ap to izveido lipīgu, smaržīgu apvalku, kas ūdenī pamazām izšķīst. Kā redzams, lietošana ir ļoti vienkārša.
Iegremdējot dipā, makšķernieks acumirklī var pārveidot jebkuru ēsmu no boilām līdz kukurūzai – lipīgais dips sader ar visu. Turklāt pārveidošanas iespējas ir diezgan plašas – lipīgajiem dipiem ir dažādas gan krāsas, gan smaržas.
Ir arī neitrāli, bezkrāsaini un bez aromāta – individuālai smaržu un citu komponentu izvēlei. Kā tos izmantot? Tas ir vienkārši – tikai nedaudz jāuzsilda, iegremdējot konteineru siltā ūdenī. Kad saturs kļuvis manāmi šķidrāks, pievieno aromatizatorus, atraktantus, krāsvielas... Kad gatavais produkts būs atdzisis, tas būs ieguvis savu tipisko konsistenci.
Vēl lipīgos dipus prasmīgas rokas var izmantot kā līmi, ar kuru pirms iemetiena pie boilas var piestiprināt kādas sīkas daļiņas, piemēram, maltu kaņepi, graudus, peletes un pat baltos tārpus.
Vai šādi dipi ir efektīvi? Ir dažādi viedokļi, taču makšķernieki tos izmanto ļoti reti. Varbūt tāpēc, ka lielākā daļa uzņēmumu, kas ražo karpu ēsmas un barības, no tiem ir atteikušies, attiecīgi iegādāties lipīgos dipus ir diezgan problemātiski.
Pulvera dipi
Vēl viens veids, kā piešķirt ēsmai pievilcīgu čaulu, ir pulverveida dips. Parasti šādos pulveros ir iekļauti garšīgi, apetīti stimulējoši ekstrakti, saldinātāji un aminoskābes.
To izmantošana ir līdzīga trīskāršām kristībām – ēsmu vispirms iemērc ūdenī, tad pulverī un pēc tam atkal ūdenī. Pulveris un ūdens veido šķīstošu želeju, kas pielīp pie boilas un pēc iemetiena pamazām izšķīst, raidot zivīm aromātisku signālu. Želeja var šķīst pat vairākas stundas.
Es pirms vairākiem gadiem izmēģināju vairākus šādus dipus, bet vēlamo efektu nesagaidīju. Taču ir daudz labu makšķernieku, kuri uzskata, ka šie dipi ir ļoti efektīvi, un aktīvi tos arī izmanto.
Barojošie dipi
Dažādi ražotāji šo variantu sauc atšķirīgi: food dip, energy dip, enhancing system. Man visvairāk patīk barojošo dipu nosaukums, jo runa ir par patiešām ļoti barojošiem un sabalansētiem produktiem. Nešauboties varu teikt, ka šis ir efektīvāks par jebkuru citu dipa veidu!
Barojošo dipu īpašības ir daudzveidīgākas, un uz zivīm tie iedarbojas kompleksāk un ilgāk. Tātad gandrīz jebko, ko iepriekš aprakstītie dipi padara pievilcīgu, barojošie padara vēl labāku.
Tāpēc vienīgais jautājums var būt: kādu barojošo dipu man vajadzētu lietot? Un šeit makšķernieka rīcībā ir divas iespējas – nopirkt gatavu produktu vai sagatavot pašam. Pirmais variants, protams, ir visvieglākais, bet nāksies šķirties no summas X. Un, jāsaka, ērti – pārdošanā var atrast daudz dažādu kvalitatīvu dipu. Lielākā daļa ražotāju piedāvā katrai boilu sērijai atbilstošu šķidrumu. Tā gan nav vienīgā ar likumu noteiktā opcija, dažādībai un oriģinalitātei vienmēr droši vari izmēģināt dipu A ar boilām B.
Nemeklē skaidrojumus – vienkārši izmēģini! Un redzēsi, ka tas darbojas!
@ BDR Copes Lietas, A. Šteinburga un publicitātes foto, ilustrācijas V.Suseklis