Rakstiet mums! Pievienojiet attēlus (vai uzticiet tos piemeklēt CL redaktoram) un mēs nodosim Jūsu vēstījumu visai Latvijas copmaņu saimei!
XXI Pasaules čempionāts zemledus makšķerēšanā norisināsies 12.-16. februārī ASV. Tajā piedalīsies arī Latvijas izlase, kas aktīvi gatavojas atbildīgajam strartam.
Latvijas izlasei šogad atkal jāmēro tāls ceļš līdz pasaules čempionāta ledum. Pērn bija jādodas uz Mongoliju, šogad pretējā virzienā - uz ASV. Izaicinājumu netrūkst. Toties motivācijas ir gana - kaut vai uzkāpt uz ledus, kas pēc tā izsalkušam zemledus makšķerniekam jau ir daudz. Arī neliels rūgtums par starp pirkstiem izsprukušām medaļām pēc pērnā gada PČ ir palicis. Šoreiz gribas iekosties kādā cēlmetālā, kura garša izlasei ir visnotaļ pazīstama.
XXI Pasaules čempionāts Zemledus makšķerēšanā notiks 12.-16.februārī Tamarack ezerā, Lakeview, stundas braucienā no reģiona lielākās pilsētas Grand Rapids, Mičiganas štatā.
ASV jau trešo reizi uzņems PČ Zemledus makšķerēšanā. Pirmo reizi čempionāts tur notika 2010 gadā. Toreiz triumfēja mājinieki, mūsējiem 5. vieta. Otro reizi amerikāņi čempionātu uzņēma jau pēc diviem gadiem 2013.gadā. Mūsējie toreiz neaizbrauca, mājinieki tika pie savas otrās PČ medaļas – bronzas.
Šogad PČ pieteikušās 10 komandas: Igaunija, Lietuva, Latvija, Polija, Somija, Zviedrija, Norvēģija, Kazahstāna, Mongolija, ASV.
Par mūsējiem
Nokomplektēt izlases sastāvu tālajam un resursu ietilpīgajam braucienam nebija viegli, bet izdevās.
Latvijas izlases sastāvs:
Haijs Raciborskis (Mēs Zivīm) – sportists
Raimonds Kinerts (LIARPS) – sportists
Krišjānis Lisovskis (OK cope sport/ Groundbaits) – sportists
Kārlis Goldmans (OK cope sport/ Groundbaits) – sportists
Jānis Štrauss (Makšķerlietas.lv/Ziemeļnieki) – sportists
Vjačeslavs Šidlovskis (CopeVkaif/ Daugavpils) – sportists
Agris Rudzāns (Mēs Zivīm) – komandas vadītājs
Kaspars Čamāns (Atsaucīgs makšķernieks no ASV) – ekipējuma menedžeris
Šajā okeāna krastā ar komandu būs mūsu lieliskie menedžeri:
Jānis Skulte (C.Albula1/Alūksne) un Artūrs Baltais (OK cope sport/ Groundbaits)
Komanda šoreiz nav liela, bet ar labu potenciālu. Latvijas izlases vēsturē ir gadījumi, kad ir izdevies tikt pie medaļām vēl īsākā sastāvā. Cerams, ka mūsējiem izdosies saprasties ar Tamarak ezera jocīgajām iemītniecēm. Šeit mītošās zivis ir vislielākā mīkla. Tādas pie mums nedzīvo un arī nekur tuvumā nav redzētas. Tikai viens mūsu komandas dalībnieks ir tādas sen atpakaļ ķēris. Taču noskaņojums komandā ir optimistisks, sak’, gan ar tām amerikānietēm tiksim galā, nav tak Amerikā viss kājām gaisā, zivīm tur tāpat gribas ēst. Galvenais ir urbt un ķert.
Par ezeru
Tamarak ezers nav liels, par trešdaļu mazāks par mūsu Mazo Baltezeru. Dziļumi ezerā nav nekādi lielie, pamatā 1-1,5 metri. Ir atsevišķi pleķīši ar dziļumu līdz 5 metriem, tur arī tiks nosprausti sacensību sektori.
Par zivīm
Ar zivīm Tamarak ezerā viss esot kārtībā. Tajā mīt šādas zivis: melnā krapija (Black Crappie), zilžaunu sauleszivs (Bluegill), lielmutes bass (Largemouth Bass), akmeņu bass, (Rock Bass), mazmutes bass (Smallmouth Bass). Visas šīs nāk no saules zivs (Sunfish) ģimenes. Vēl tur mīt mums ierastās līdakas, zandarti, asari, kāds samiņš, kā arī kaut kas līdzīgs raudiņām, bet pavisam maziņas. Viena daļa no viņām ir līdzīga mūsu karūsām, krustotām ar asari. Viens ir skaidrs, darīšana būs ar plēsējiem. Diemžēl, ieskaitē neies pašas interesantākās zivis - lielmutes un mazmutes bass, kā arī līdakas. Pārējās zivis tur esot samērā sīkas, pamatā ķeršoties sīkas zilžaunu sauleszivis. Sagaidāms, ka lielākās ieskaites zivis būs melnās krapijas, tās var trāpīties arī virs 300 gramiem, bet to tur neesot daudz.
Par ēsmām
Mičiginas štatā aizliegts izmantot pie mums iecienīto ziemas zivju ēsmu - trīsuļodu kāpurus. Atļauts ķert uz dažāda veida mušu kāpuriem, mizgraužiem, pārtikas tārpiem, un vēl citādiem neierastiem mošķiem.
Par noķer un atlaid principu.
Štatā pastāv ierobežojumi arī uz zivju skaitu. Paturēt drīkst tikai 25 zivis, kuras pie labas copes var saķert dažās minūtes. Mačos ar šo problēmu sportisti saskarās iepriekšējos divos Amerikā notikušajos čempionātos. Treniņos ar to problēmu nebūs, visas zivis vienkārši uzreiz jāatlaiž. Bet sacensībās?
Par laimi, amerikāņi beidzot ir izdomājuši risinājumu izejai no situācijas. Sacensībās noķertās zivis sportistam būs jāliek spainī ar ūdeni. Laiku pa laikam tiesneši sektora malā nosvērs lomu, fiksēs rezultātu un atlaidīs zivis. Sanāk, ka šīs būs pirmās zemledus sacensības, kurās tiks izmantots ķer un atlaid princips. Dīvaini jau tas būs, skriet pa sektoru ar ūdens spaini, bet likumi ir jāciena. Vai šāda vai līdzīga prakse būs arī turpmāk, to rādīs laiks. Starptautiskās makšķerēšanas sporta federācijas FIPSed prezidents Klaudio Metteoli ekskluzīvā intervijā Copes Lietām pērnā gada vasarā atklāja, ka, viņaprāt, visām makšķerēšanas sacensībām ir jānotiek bez zivju nogalināšanas.
Par mūsējo plānu.
Taču bez šī aspekta vēl ir daudz jautājumu par sacensību norisi, ķeršanas metodēm un taktiku. Tieši tādēļ mūsu vienība dosies uz ASV nedaudz agrāk nekā citām reizēm. Mūsējiem sanāks 3 pilnvērtīgas neoficiālo treniņu dienas plus oficiālā programma ar 3 treniņiem un divām maču dienām.
Izlase izlido uz ASV jau 7. februārī. Šobrīd vēlēsim “Ne asakas!” mūsu vienībai. Brauciens ir ļoti sarežģīts un prasa diezgan lielus resursus, tādēļ ir jāsaka liels PALDIES mūsu vienības atbalstītājiem:
Ratter Baits makšķerlietu veikals, Salmo makšķerlietu veikalu tīkls, Zebra Master makšķerlietu veikals, OK Copemakšķerlietu veikals, makšķernieku apģērba zīmols Norfin, žurnāls un portāls makšķerniekiem Copes Lietas, ASV uzņēmums KATOMS incorporation, Latvijas Makšķerēšanas Sporta Federācija.
Aktuālā informācija par notikumiem čempionātā:
www.copeslietas.lv - ekskluzīvi no ASV ziņos Agris Rudzāns
https://www.facebook.com/LatvijasMakskeresanasSportaFederacija
https://usangling.org/ice-fishing/
https://www.facebook.com/USAIceFishingTeam