Veidosim saturu kopā!
  • Jūsu novadā gaidāmas vai jau aizvadītas copmaņus saistošas aktivitātes?
  • Jums ir viedoklis par copmanim aktuālu tematu?
  • Esat izbaudījis aizraujošu copes piedzīvojumu?

Rakstiet mums! Pievienojiet attēlus (vai uzticiet tos piemeklēt CL redaktoram) un mēs nodosim Jūsu vēstījumu visai Latvijas copmaņu saimei!

Seko līdzi

Seko līdzi jaunākām ziņām sev ērtākā veidā izmantojot CopesLietas.lv ziņu sadaļas RSS barotni.
Karpu Lietas | 11.aprīlis 2025, 01:23 | Komentēt | 319 skatījumi
Kontrolieri/pludiņi karpu copei no virsmas

Karpu makšķerēšana no ūdens virsmas

Karpu cope no virsmas – tas ir viens no aizraujošākajiem ķeršanas veidiem kaut vai tāpēc, ka nekas nelīdzinās skaņai, ko izdveš karpa, iesūcot augšpusē peldošu ēsmu. Ķerot ar pludiņu, vienlaikus tuvplānā vari vērot, kā zivis pa vienai iesūc tavu peldošo barību. Tagad, kad izbaudām brīnišķīgo vasarīgo laiku, ir īstais laiks to izmēģināt!

Daudziem Eiropas makšķerniekiem vakara krēslā vajāt lielu karpu, barot to ar peldošām ēsmām un pēc tam vērot, kā tā tver ēsmu tieši acu priekšā, ir viens no visu laiku labākajiem ķeršanas veidiem. Tomēr tas var būt arī neticami kaitinošs, ja skaties, kā zivis uzlasa visas iebarotās lietas, bet atstāj to, kurā ir iestiprināts āķis. Tāpēc ļoti svarīga ir rūpīga barošana un faktori, kas ietekmē āķa ēsmas darbību ūdenī.

Virsmas montāžas

1. Iebarošana Panākumu atslēga slēpjas barošanā. Veids, kā no ezera vai dīķa iegūt maksimumu, ir – nedaudz, bet bieži piebarot. Pirms āķa ēsmas iemešanas ir vērts būt pacietīgam un kādu laiku (ja nepieciešams, pat pusstundu) veltīt karpas pārliecināšanai par bezmaksas ēdnīcu un drošu vidi.

2. Pavadas garums Mazāki āķi un tievāka diametra auklas šāda veida copē ir obligāts nosacījums. Pamēģini 10. izmēra āķi kopā ar speciālo pludiņmakšķerēšanas mono. Pieredzējuši vīri iesaka sākt ar pavadu, kuras garums ir 90 cm–1,5 m, un pēc vajadzības mainīt to atkarībā no zivju barošanās veida – iespējams, īsāka pavada dos vairāk copju.

3. Pludi – kontrolieri

Tev būs nepieciešams pludiņš, kas pēc iemetiena neieņurko pārāk dziļi un tādējādi mazāk biedē zivis. Tādus kontrolierus (pludus) piedāvā teju katrs karpu copes inventāra ražotājs. Šajā metodē svins tiek aizstāts ar pludu, bet pārējie principi saglabājas praktiski identiski.

Tāpat kā tev somiņā ir dažādi svini, arī pludiem (kontrolieriem) būs nepieciešami dažādi izmēri, kas ļaus makšķerēt dažādās distancēs. Jāņem vērā, ka zivis ūdenī pārvietojas un ar barošanu no virsmas diez vai izdosies tās ilgi noturēt vienā punktā.

4. Pamataukla Ideālā gadījumā izvēlies pielāgotu pludiņauklu, kurai ir neitrāla peldspēja un kura negrimst. Pretējā gadījumā auklas spiediena dēļ pludiņš tiks nests prom no copes punkta. Ja aukla atrodas virspusē, karpas nevar ar to saskarties, tāpēc ir daudz mazāka iespēja, ka tās tiks izbiedētas.

Korda GOO dažādās krāsu un gARšu variācijās dod nebeidzamu telpu eksperimentiem. Turklāt šos visus var miksēt savā starpā!

Copē pa vieglo!

Vari izmantot parastos karpu kātus pludiņmakšķerēšanai, taču ideālā gadījumā tās šai taktikai būs nedaudz par smagu. Tāpēc ir vērts ieguldīties vieglākā, līdzsvarotākā komplektā. Noderēs vieglāks karpu kāts ar testu 1,75–2,75 mārciņas komplektā ar 10 000. izmēra spoli. Ar šādu komplektu varēsi makšķerēt ilgāku laiku, nenogurdinot rokas, kā arī izmantot smalkākas auklas un iemest vieglākas montāžas.

Kontrolieri/pludiņi karpu copei no virsmas

Esi mobils

Ja visu dienu apstrādāsi vienu svimu, iespējams, paveiksies izvilkt pāris zivis, pirms tās aizceļo citur. Bet, sekojot baram, dabūsi daudz vairāk! Tāpēc labāk ir būt kustīgam un ķert karpas tur, kur tās ir redzamas.

Tomēr, copējot pa vieglo, vienmēr atceries svarīgākās lietas, piemēram, uztveramo tīkliņu un karpu gultu!

6 ēsmas piemēri virsmas copei

1. Suņu sausā barība

Šādai copei tā būs piemērota, ja tā būs peldoša. Šīs barības priekšrocība ir zemā cena, kā arī ērtā lietošana. Tā izcili lidos, izšauta ar kaķeni. Tās pašas barības gabaliņi arī būs lieliska āķa ēsma. Taču tā vietā, lai līmētu suņu barību uz āķa kāta vai censtos to uzvērt uz mata, izmanto ēsmas silikona gredzenus (Ring Pellets Bands).

2. Samiksē iebarojamo!

Samaisot suņu barību ar peldošajām peletēm un izmantojot šo miksu kā iebarojamo, karpām tiks sajaukta galva un tās ēdīs ne tik piesardzīgi. Tas arī pavērs eksperimentu iespējas, izvēloties āķa ēsmas.

3. Popapi (peldošās boilas)

Popapi paliek peldoši uz mūžiem, tāpēc labi kalpo kā āķa ēsma. Lai zivs popapu vieglāk iesūktu, apgraizi to ar asu nazi.

4. Barošanai izmanto PVA maisus Nogādāt barību tālākā distancē var būt pagrūti. Šādos gadījumos labāk to nelielās porcijās ievietot PVA maisiņā un pēc tam izšaut ar kaķeni.

5. Maize Garozas gabals vai mīkstums ir klasiska karpu barība copei no virsmas. Āķi var paslēpt tajā iekšā. Tiesa – tiklīdz maize ir sasūkusies ar mitrumu, tā diezgan ātri sadalās.

6. Maizes imitācija Barojot ar baltmaizes gabaliņiem, tās mākslīgā imitācija kā āķa ēsma ir lieliska alternatīva īstajai lietai, jo stingri turas pie āķa. Pārmaiņas pēc āķa ēsmai var izmēģināt arī putas vai mazus korķa kubiņus.

Drošākais un vienkāršĀkais veids pelešu stiprināšanai pie āķa
Baltmaizes imitācija daudz labāk turas uz mata

Papildu atrakcija

Reizēm, jo īpaši uz sezonas beigām, karpas kļūst piesardzīgas pret peldošu barību un ēsmu. Tādos gadījumos ir vērts to padarīt nedaudz savādāku. Veikalu plauktos ir daudz aromatizētāju, ar kuriem ir vērts paspēlēties.

Aromatizēšanai fantastisks produkts ir Kordas Goo. Tas piešķir ēsmai garšu un krāsu. Paņem pietiekami daudz ēsmas sesijai un ievieto to lielā zip-lock maisiņā. Uz ēsmas izspied mazliet Goo. Lai tas labi darbotos, nav nepieciešams daudz. Negaidītas atklāsmes var nest arī eksperimentēšana ar dažādām krāsām.

Piepildi maisiņu ar gaisu, aizver un sakrati, līdz ēsma ir vienmērīgi pārklāta ar aromatizētāju. Ļauj šķidrumam uzsūkties un iegūsi burvīgas, aromātiskas peldošas ēsmas, kurām karpa nespēs pretoties! Ne asakas!

 
 
[0] Komentāri
 
Nav pievienotu komentāru. Esi pirmais!
Uz augšu
 
Creative templates for Google Ad Manager