Veidosim saturu kopā!
  • Jūsu novadā gaidāmas vai jau aizvadītas copmaņus saistošas aktivitātes?
  • Jums ir viedoklis par copmanim aktuālu tematu?
  • Esat izbaudījis aizraujošu copes piedzīvojumu?

Rakstiet mums! Pievienojiet attēlus (vai uzticiet tos piemeklēt CL redaktoram) un mēs nodosim Jūsu vēstījumu visai Latvijas copmaņu saimei!

Jaunākie komentāri

Seko līdzi

Seko līdzi jaunākām ziņām sev ērtākā veidā izmantojot CopesLietas.lv ziņu sadaļas RSS barotni.
Valērijs Sikiržickis, Salmo | 30.septembris 2010, 08:46 | 3 komentāri | 2355 skatījumi

Pasaules čempionāts spiningošanā - vēsture

Pasaules čempionātu vēsture, kad spiningoja izmantojot mākslīgās ēsmas un tikai no laivām, meklējama 2007.gadā. Līdz tam šādi čempionāti notika, spiningojot no krasta. Par sacensību mēnesi jau tā pirmsākumos tika izvēlēts oktobris. Tad notika arī divi iepriekšējie Pasaules čempionāti (2007. un 2009.gadā) un tagad notiks arī šis.

Lasi šo reportāžu PDF formātā.

Starptautiskajos noteikumos, pēc kuriem notiek šis Pasaules čempionāts ir dažas interesantas nianses, kas to atšķir no citiem spiningošanas čempionātiem. Pirmkārt, sacenšas divnieku ekipāžas. Tas nozīmē, ka laivā atrodas divi sportisti, kuri viens otram drīkst palīdzēt un to rezultāti tiek summēti. Otrkārt – visas noķertās zivis tiek svērtas un mērītas turpat laivā un uzreiz atlaistas. Lai to varētu nodrošināt – katrā laivā, kopā ar diviem sportistiem, atrodas arī tiesnesis, kurš seko līdzi sacensību noteikumu ievērošanai, sver un mēra zivis. Sportists, pēc zivs nosvēršanas, ar savu parakstu apliecina, ka piekrīt tiesneša lēmumam. Pēc tam zivs tiek atlaista. Domāju, ka jūs piekritīsiet, ka šī ir ļoti humāna metode. Tiesa gan, tā nedaudz uz mirkli liek atrauties no zivju ķeršanas, bet kā liecina statistika, spiningotāju lomi no tā pārāk necieš un tomēr ir ievērības cienīgi. Sportistu laivas, ja ņem vērā Starptautiskos noteikumus, viena no otras nedrīkst atrasties tuvāk par 50 metriem un spiningot atļauts tikai tad, kad laiva noenkurota. Tātad – nekāda vēja palīdzība!

Pirmo reizi Pasaules čempionāts spiningošanā no laivām notika 2009.gadā. Sarātovas apgabalā, bāzē ”Čardim – Dubrava”, kura izvietojusies Volgogradas ūdenskrātuves ziemeļu daļā, ieradās sešu valstu spiningotāju izlases. No Latvijas, Krievijas, Ukrainas, Itālijas, Ungārijas, Beļģijas. Pieteikušās bija divreiz vairāk komandas, bet dažādu iemeslu dēļ apmēram puse atteicās no dalības. Kā jau varēja sagaidīt – Krievijas izlase darīja visu, lai kļūtu par čempioni pirmajā Pasaules spiningošanas čempionātā spiningošanā no laivām. Piemēram, maskavietis Maksims Didikins jau divus mēnešus pirms čempionāta ieradās plānotajā sacensību rajonā. Iekārtojies bāzē, viņš katru dienu cītīgi trenējās svarīgajām sacensībām. Un neskatoties uz to viņa ekipāža, kurā bija arī Vladimirs Posahovs, sacensībās palika tikai trešā. Uzvaru svinēja cits pāris (pareizāk gan būtu teikt trijnieks) no Krievijas – Aleksejs Šaņins, Maksiims Seļivanovs un Andrejs Pitercovs, ar 5 punktiem un zivju kopsvaru 26215g.

Te jāpasaka, ka pēc sacensību noteikumiem ir iespējama sportistu nomaiņa, kuru Krievijas komanda arī veica. Visi rezultāti čempionātā tiek vērtēti pēc divu dienu sacensības. Zivju svars tiek ņemts vērā tikai gadījumā, ja ir vienāds punktu skaits. Tā arī notika pirmajā čempionātā, kas vienādas punktu summas bija gan Krievijas, gan Latvijas laivu ekipāžām.

Tomēr latviešiem – Harijam Raciborskim un Andim Miezim zivju svars bija mazāks – 22865g. Tieši tāpat tika sadalītas arī medaļas komandu cīņā. Likumsakarīgi par čempioni kļuva Krievijas komanda ar 13 punktiem un 47695g zivju kopsvaru, otrā Latvijas komanda ar 20 punktiem un 34505g zivju un trešā Ungārija – 24 punkti un 28845g zivju. Pasaules čempionātos tāpat kā citās sacensībās, kuras notiek pēc Starptautiskajiem noteikumiem, ir skaidri nosauktas tās zivju sugas, kuras drīkst ķert. Sarātovā drīkstēja ķert samērā daudzas – līdakas, samus, asarus, zandartus, vēdzeles, sapalus, ālantus un meža vimbas. Tātad tikai plēsējus vai tā sauktos plēsējus. Jāsaka gan, ka vairākas sugas vispār netika noķertas. Piemēram, zandarts tika noķerts viens un tas pats mazāks par 25cm. Mazākais pieļaujamais zivju izmērs tika noteikts visām zivīm izņemot asarus. Uz tiem cerēja Ukrainas komanda, bet kļūdījās. Asari ķērās reti. Trāpījās arī palieli – ap 1,5kg, bet to nebija pārāk daudz. Uzvarētāju komanda uzsvaru lika uz līdaku ķeršanu un nekļūdījās. Lielākā noķertā līdaka bija 6kg. Sarātovā, čempionāta uzvarētāji bez kausiem uz medaļām saņēma arī naudas balvas.

Nākamajam – otrajam Pasaules čempionātam spiningošanā no laivām bija jānotiek pēc gada Velsā. Tomēr nenotika, jo organizatori atteicās. Visi labākie spiningotāji atkal satikās vēl pēc gada – 2009.gada rudenī Kazahstānā. Un atkal piedalījās sešas komandas – Ukraina, Krievija, Ungārija, Kazahstāna, Kirgīzija un pat Dienvidāfrikas Republika.

Kā redzams tikai trīs valstis bija piedalījušās jau pirmajā čempionātā. Drusku aizskrienot notikumiem priekšā, pateikšu, ka tieši starp tām tika sadalīti medaļu komplekti. Šoreiz sacensībās, kuras notika Balhaša ezerā uzvarēja Ukrainas komanda, kura ieguva 10 punktus un kopā noķēra 186kg 920g (480 zivis)! Kļūt par čempioniem Ukrainas komandai palīdzēja viņiem neierastu zivju (kaut kas līdzīgs mūsu zandartam)ķeršana. Šis nelielais plēsējs, ļoti labi ķērās uz džigiem. Pirmie čempioni – Krievijas izlase – darīja ko varēja, lai nosargātu titulu. Izrādījās, lietot džigu galvas ar austiņām (ceburaškas) pēc noteikumiem bija aizliegts un drīkstēja lietot tikai klasiskās džigu galvas ar ielodētiem āķiem, kuru Krievijas sportistiem praktiski nebija. Tomēr, pārmaiņus noķerot gan zandartiem līdzīgos, gan meža vimbas – salates, Krievijai izdevās stabili noturēties otrajā vietā ar 16 punktiem un 145kg 256g zivju.

Pārējās komandas nostartēja pieticīgāk un galvenokārt ķēra meža vimbas – salates. Bronzas medaļas atkal izcīnīja Ungārijas izlase, kura noķēra 65 ”meženes” ar kopējo svaru vairāk kā 70kg.

Pavisam nedaudz no trešās vietas atpalika čempionāta saimnieki – Kazahstānas komanda. Var atzīmēt, ka Ungāri praktiski visas zivis noķēra ar Salmo Thrill vobleriem. Individuāli labākie bija Ukrainas pāris – Aleksandrs Slobodjanjuks un Oļegs Demidko. Viņa tautieši Oļegs Antonjuks un Vladimirs Solodovnikovs izcīnīja trešo vietu. Otrie bija Krievijas izlases sportisti – Artjoms Dovidovs un Sergejs Ždanovs. Abi pirmie pāri divās dienās noķēra vairāk kā 100kg zivju. Tabulu noslēdza Dienvidāfrikas Republikas sportisti, kuri noķēra 28kg. No visiem zivju veidiem, kuri sastopami Balhaša ezerā, sacensību laikā ieskaitīti tika tikai četri – salates, sami, zandartiem līdzīgās zivis un zandarti. Samu tā arī neviens nenoķēra. Vietējais asaris, kas ir ļoti rets – ievietots Sarkanajā grāmatā un ir aizsargājams. To nevar teikt par Ķīšezeru, kur notiks 3. Pasaules čempionāts. Tur asaris ir viena no vispopulārākajām zivīm spiningotāju lomos. Paredzams, ka spiningotāju lomos būs arī citas Eiropā izplatītas zivis – līdakas un zandarti.

Bet par to stāstīšu nākamajās reportāžās.

 
Uzvarētāju ekipāža no Krievijas / Salmo
2009. Pasaules čempioni – Ukrainas komanda / Salmo
 
[3] Komentāri | dilst | aug
 
salmo-z

Jā šorīt jau krievi rādīja un stāstīja :)

01.10.10 Atbildēt | Ziņot 0
B0cmanis

Krievu sastāvs jau ir zināms ?

05.10.10 Atbildēt | Ziņot 0
Griezeejs

Noteikumu aprakstā ir neprecizitāte (diezgan svarīga), tāpēc šito raxtu nevajadzētu uzskatīt par padomdevēju tiem, kas piedalīsies.

06.10.10 Atbildēt | Ziņot 0
Uz augšu
 
Creative templates for Google Ad Manager