Rakstiet mums! Pievienojiet attēlus (vai uzticiet tos piemeklēt CL redaktoram) un mēs nodosim Jūsu vēstījumu visai Latvijas copmaņu saimei!
Līdz ar samazināto finansējumu ievērojami kritusies arī Latvijas zivju resursu izmantošanas uzraudzība. Vienkāršiem vārdiem šis pats teikums skanētu šādi – nepietiek vides inspektoru, kas kontrolētu makšķerniekus Latvijas ezeros un upēs.
Maluzvejniekiem izdodas noķert pat vairākus simtus kilogramu smagus lomus.
"Ja parādās kaut kāds piesārņojums vai avārija, par to mums paziņo un tur nav jautājumu. Tad uzreiz dodas un mēģina šo situāciju glābt. Bet maluzvejniecības jomā, pat ja mums būtu piecreiz vairāk cilvēku, protams nepietiktu," tā intervijā portālam TVNET sacīja Valsts vides dienesta vadītājs Vilis Avotiņš.
Simtiem ezeru kontrolē viens cilvēks
“Piemēram, iedomājieties Krāslavas rajonu. Tajā ir kāds simts ezeru, bet mums ir viens cilvēks. Tas viens cilvēks nevar... Maluzvejniekam ieliekot tīklu, ir ļoti augsta varbūtība, ka viņš to tīklu arī izvilks un bez jebkādām problēmām arī aizies ar zivīm.
Ļoti maza varbūtība, ka ieradīsies inspektors. Īpaši, ja inspektors ir viens un ja labi cilvēki pasaka, kur inspektors aizbraucis. Tad ir pilnīgi drošs, ka šodien un rītdien viņš nebūs tajā vietā. Tad tur var rīkoties.” Bet mums uz vienu rajonu nav pat viens inspektors. Mums ir mazāk.
Lai mazinātu maluzvejniecību, Valsts vides dienests ļoti cer uz sadarbību ar pašvaldībām un to pārstāvju aktīvāku iesaisti šīs problēmas risināšanā: “Mums ir tāda institūcija kā sabiedriskie vides inspektori. Ja no simts inspektoriem, kas izgājuši kursus un nolikuši eksāmenu, desmit strādā, tas ir daudz. Vienai daļai vienkārši svarīgi, lai viņiem būtu tās apliecības. Tas dod pārliecību kaut kādos grūtos brīžos.”
“Tāpat ir daļa cilvēku, kas šo apliecību izmanto kaut kādos pretējos mērķos. Tas viņiem dod drošības sajūtu pašiem zvejot. Nav daudz tādu pieķertu, vienu man izdevās pašam pieķert. Bet es pieņemu, ka inspektoriem šādi gadījumi varētu būt biežāk."
Gandrīz tonna zivju
Jautāts par maluzvejniecības apjomiem, Avotiņš pauda viedokli, ka noķerto lomu apjoms šādā veidā ir pieaudzis. Piemēram, šovasar inspektori Babītes ezerā noķēra maluzvejnieku ar 300 kilogramu lomu.
"Tas liecina, ka vismaz zivis vēl ir. Vispār jau ļoti apbrīnojami, ka tieši Babītes ezers ir tāds ļoti kārdinošs. No vienas puses tas ir diezgan sekls un ziemā ļoti cieta no biezā ledus. Bet ja vēl var noķert 300 kilogramus zivju, tad zivis vēl ir.
Starp citu, vēl pirms dažiem gadiem kāds maluzvejnieks tur noķēra vairāk nekā 800 kilogramu zivju. Tuvu pie tonnas bija. Šajā ezerā mūsu inspektoriem gadās lielie lomi."
Zivīm nelabvēlīgs laiks
“Vispār jau pagājušā ziema nebija zivtiņām īpaši labvēlīga. Bija ilgstošs ļoti biezs ledus un ļoti daudz zivju noslāpa. Savukārt vasarā bija karstums un zivis atkal slāpa dažādu iemeslu dēļ.”
Spiež naudas trūkums
Samazinātā finansējuma apstākļos Valsts vides dienests kā galvenās prioritātes savā darbā noteicis dažādas vides avārijas, lielos uzņēmumus, kuru darbība ievērojami ietekmē vidi un atkritumu apsaimniekošana.
Suds ar tiem 300 kg,esmu Babite redzejis 1300 metros vairak par 1060kg linju un karusu.ja taisa to diki ciet tad taisa!
Vairaak vajag sabiedrisko inspektoru kursus riikot, buutu Liepaajaa noteikti pieteiktos!!!
Riigaa esmu reti!!!
es pazvaniju 112 pec 1.5st es kopa ar zemesargiem un policistu tiklus izvilkam, kada problema ? un iebiedeja vel tos pidarus ,un vairs nau maniti VAJAG TIKAI BUT AKTIVIEM NEMIZEJIEM UN PASIEM NEATBALSTIT TIKLUS :}! JA un tad te ņaudat neko nevar izdarit lohi !
apskatat ko centralnika pardod zivju paviljona :} jeb.... aizejat ekskursija pilns ar duncišiem EW UN UPES FORELEM ?;} KURA UPE IR LICENZETA LIEGUMA COPE?;} ES NAAAAAZINU BLED TIE LATVIJAS KROPLI to dzivi sadirš visas jomas
Zivju paviljona var visu ko redzēt - laši, taimiņi, zemmēra zanderi, lidakas nu tādi līdz 25 cm...
sabidriskie inspektori paši liek tīklus vēl vairāk neka maļiki