Izskatās kā zivs, un kustās kā zivs – Swimbaits!
Tuvojas resno līdaku ķeršanas laiks - rudens, un nolēmu padalīties ar citiem copmaņiem ar savu pieredzi par vienu no saviem iecienītākajiem mānekļu veidiem - par swimbaitiem. Ha ..., un vēlme parakstīt par info, kas sakrājusies galvā, ja godīgi, arī ir.
Publicēties žurnālā? Šoreiz nolēmu tikai šeit uzrakstīt. Ne vienmēr man patīk terminus tulkot, bet žurnālā korektors to uzspiež. Un kur vēl tādas iespējas, kā video pievienot, pašam bildes izvēlēties, un arī pēc tam pielabot. Arī žurnāla atvēlēto lapu skaits neierobežo. Un esmu arī dzirdējis komentārus, ka mani raksti esot pārāk tehniski žurnāla formātam ;)
Kā vienmēr, uz absolūto patiesību nepretendēju, bet mēģināšu sniegt dažu info, kuru Tu pats varēsi izfiltrēt, un cerams arī veiksmīgi pielietot.
Un jā, ja esi lasījis pirms šī manu blogu cl.lv, rakstus CopesLietas žurnālā, ... un tie Tev nepatika, varbūt nemaz netērē savu laiku un nervus - nelasi tālāk. Arī šis Tev nepatiks. Arī ja esi pārliecināts gaļenieks, kas visus lomus nostīvina, arī, lūdzu, nelasi tālāk.
Tā sagadījās, ka kompānija Izumi Fishing EU mani uzaicināja palīdzēt pastāstīt par viņu galveno produktu, swimbaitu Shad Alive, EFTTEX (European Fishing Tackle Trade Exhibition) šīgada izstādē Valensijā. Tā man bija laba pieredze šos voblerus pa īstam notestēt Latvijas ūdeņos pirms izstādes, kā arī baseinā apskatīt, ko ar šiem mānekļiem var izpildīt. Un arī mani draugi, labi spiningotāji, ar savām atsauksmēm par šiem swimbaitiem man palīdzēja sagatavot uzstāšanos izstādē, kā arī uzrakstīt šo rakstu. Tāpēc arī turpmāk rakstā vairāk runāšu par Izumi swimbaitiem.
Par kompāniju IZUMI
Ja nopietni, tad nemaz īsti nesapratu, vai tā ir juridiska persona Japānā, vai tikai attīstīta preču marka. Bet skaidri zinu, ka radīts šis brends un mānekļi ir sadarbībā ar Japānas un citu valstu spiningotājiem.
Kad painteresējos, ko tad vārds IZUMI nozīmē japāņu valodā, saņēmu atbildi - kalnu ezers. Bet tas ir kaut kāds specisks ezeru veids. Kur tā specifika - nesapratu, diemžēl.
Kompānijas produktu attīstībai, adaptācijai Eiropas apstākļiem un tirdzniecībai EU, kā arī postsovjet valstīs, tika izveidota kompānija Izumi Fishing EU. Cik noprotu, tad šos produktus vairumā LV uz doto brīdi tirgo firma EpoHook.
Nu tas tā, ja kādu tas interesē. Mani, patiesībā, neinteresē tās viņu juridiski-komerciālās attiecības, bet produkti gan :)
Swimbaiti
Swimbaiti, kā atsevišķa mānekļu grupa, izveidojās, kad makšķernieki apzinājās, ka ar gadiem, augot lielākas, zivis paliek arvien aizdomīgākas pret tām piedāvāto ēsmu. Ķerot ar dabīgo ēsmu, ēsmas zivtiņām, tika noķertas lielākas zivis. Bet dzīvās ēsmas pielietošana ne visur pasaulē ir atļauta (arī Latvijā, piemēram, ķerot foreles). Kā arī tas tomēr nav tik sportiski, kā piemānīt tiešām lielu zivi ar mākslīgo ēsmu, vai ne.
Starp citu, ķerot ar dzīvo zivi (Bluegill - latviski būtu zilžaunis, laikam) 2009 gadā Japānā, Biwa ezerā par 3 gramiem tika pārstēts laikam pasaulē oficiāli reģistrētais un visilgāk nepārspētais pasaules rekords. Aprakstu par šo notikumu varat atrast šeit.
Bet aprakstā arī minēts, ka nedaudz mazāki BlackBasi šajā ezerā ir noķerti tieši uz swimbaitiem.
Un tātad, lai radītu spēcīgu konkurenci dzīvo zivtiņu ēsmām, un makšķernieki ar mākslīgo ēsmu spētu sakārdināt aizdomīgās vai piesardzīgās trofejas izmēra zivis, tika radīti swimbaiti.
Par swimbaitiem tiek saukti viedaļīgi (tikai soft plastic izpildījumā), 2daļīgi, 3daļīgi un vairāk daļu mānekļi, kuri tiek veidoti pēc iespējas līdzīgāki īstām zivīm. Tiek tiek veidoti gan ar mēlīti, lai vobleris ieturētu tā konstrukcijā paredzēto dziļumu, gan bez mēlītes. Swimbaitiem bez mēlītes iegrimes dziļumu nosaka tā svars, ietīšanas ātrums, paužu garums pēc iemešanas un vadības laikā, kā arī spininga kāta lenķis pret ūdeni. Kā noproti, tad pieredzējuša spiningotāja rokās, swimbaiti bez mēlītes ir daudz universālāki. Ar vienu swimbaitu var strādāt ļoti dažādos dziļumos.
Daži no swimbaitiem tiek izgatavoti diezgan monstrīgos izmēros. Kad 2009 apmeklēju EFTTEX izstādi Budapeštā, runāju ar vienu amerikāņu makšķernieku, kurš prezentēja savas firmas swimbaitus. Lielākie bija 12" (30 cm) izmērā. Kad jautāju, vai mērķa zivs šiem lielajiem vobleriem ir muskiji, atbilde bija - arī trofejas izmēra Lagermouth Bass (BlackBass, Lielmutes asaris, Micropterus salmoides). Biju izbrīnīts, jo patiešām liela BlackBasa izmēri ir 60-70cm, rekordizmēri ap 80cm, bet viņa atbilde bija - tie kas dodas pēc trofejas, ar šāda izmēra mānekļiem, mazākus nemaz negrib noķert un ir OK viņiem, ja pa dienu ir viena cope.
Mana pirmā pieredze ar līdzīgiem mānekļiem, arī daudzu citu Latvijas makšķernieku pieredze, sākās ar mums labi pazīstamajiem Mūdžiem. Nu agrāk jau nekā cita nebija. Šo mānekli arī var pieskaitīt swimbaitu grupai. Pēc formas it kā atgādina zivi, ir 2daļīgi un 3daļīgi. To izskats gan ne pārāk atgādināja īstu zivi, kā arī galvenais to trūkums - izgatavoti no koka, kas katram voblerim piešķir nebaudz atšķirīgu gaitu.
Bet dzīve iet uz priekšu. Dzīve piespieda, precīzāk, seklo ezeru straujā aizaugšana, un pirms vairāk kā 3 gadiem sāku es lietot Soft Plastic Swimbaitus ar offseta āķiem. Iepatikās lietot Babītes ezerā un citās zāļainās vietās, jo iespējams piemest pie līdakas deguna tieši zālēs.
Labs pasākums, bet galvenais trūkums - pēc max 2vām līdaku copēm, gumija palika nelietojama. Līdakas mutē tomēr ir 600-700 ļoti asu zobu.
Arī tas ir iemesls, kapēc cietos swimbaitus makšķernieki visā pasaulē ir vairāk iecienījuši. Bet galvenais, ar cietajiem var precīzāk izspēlēt, kā arī to gaitas kvalitāte nav atkarīga no precīzas silikona zivtiņas montāžas uz āķa. Arī manā makšķernieka kastē, mūdžus pazamām sāka nomainīt citi swimbaiti, izgatavoti no cietās plastikas.
Par Izumi Shad Alive
Kad aptuveni pirms pusotra gada, pirmo reizi ieraudzīju Izumi swimbaitu, biju patīkami pārsteigts par tā formu. Šis swimbaits patiešām izskatās pēc zivs, pie kam, pēc zivs, kas sastopamana Latvijā. Rauda, asaris, breksēns, ...
Ja esi skatījies par swimbaitiem internetā, tad amerikāņu sortimentā noteikti esi pamanījis, ka daudzi swimbaiti izskatās pēc forelēm. Tas tāpēc, ka daudzos amerikas maksas dīķos, kuri ir specializējušies uz trofejas izmēru BlackBassu ķeršanas piedāvājumu saviem klientiem, šos monstrīgos Bassus piedaro tieši ar foreļu laišanu dīķī. Jā, jā forelisti! Nešausminieties! Baro ar forelēm :)
Bet diez vai foreles forma būtu tas labākais mūsu līdakām, asariem, zandartiem, .... Izumi pārstāvji man pastāstīja, ka arī viņu swimbaita formas izveidi ir iedvesmojusi dabā sastopamo zivju aprises. Un pareizi vien ir. Priekš kam otriez izgudrot divriteni, ja formu var paņemt no dabas. Viņiem ir izdevies!
Diezgan līdzīga pie mums sastopamajām zivīm. Gan raudai, gan plicim, breksēnam, asarim, ..., vai ne?
Šie swimbaiti ir pieejami piecos izmēros - 50 mm, 80 mm, 105 mm, 120 mm un 145 mm. Nu jā, lielākais izmērs nu nemaz nav salīdzināms ar amerikāņu 12" (ap 30cm) gigantiem. Bet tādi jau tie japānīši ir! Visu viņiem gribas mazāku. Bet labāku! Domāju, ka mūsu līdakām 145 mm ar gandrīz 60 g svaru ātri grimstošajā variantā ir diezgan pietiekami. Lielākiem būtu samērā monstrīgi spininga kāti jālieto.
Mūsu ūdeņos voblera izmērs / mērķazivi varētu būt aptuveni šāds:
50mm - asaris, forele, sapals un varbūt alata;
80mm - asaris, forele, sapals, zandarts, mežene;
105mm - asaris, zandarts, mežene;
120mm - liels asaris, līdaka;
145mm - liela un vidēja līdaka, sams.
Mazos jau arī līdaķeles var iekārot, bet tās jau visus izmērus ēd :)
Starp citu, 120mm izmēru, kurš ir tikai divos asara krāsojumos (tumšāks un gaisāks), izgavavoja tieši pēc Izumi EU rekomendācijām. 120mm tāpēc, ka tas pēc pieredzējošāko makšķernieku domām ir mazākais izmērs ar ko ir vērts ķert līdakas, un asara krāsojums tāpēc, ka tā ir laba krāsa gan līdakām Zviedrijā, gan bassiem Portugālē. Asari ir sastopami gandrīz visos Eiropas saldūdeņos. Domāju, ar laiku šis izmērs būs pieejams arī citās krāsās.
Arī lielam ālantam 120mm izmēra asaris ir iegaršojies.
Lai gan šie vobleri ir paredzēti saldūdenim, tomēr tos veiksmīgi var izmantot arī sālsūdeņos, jo savienojumiem un āķiem ir izmantots tērauds, kuru sālsūdens nebojā.
Un arī Japānas jūras piekrastes zivīm swimbaiti garšo.
Shad Alive swimbaiti ir piejami peldoši, lēni grimstoši un ātri grimstoši.
Peldošos var izmantot kā virsmas mānekļus (poperi, walki un arī wake tipa cranki). Ērti priekš seklām vietām. Un makšķerējot taču ir forši redzēt, kā zivs uzbrūk māneklim. Šādi skati liek papildus adrenalīnam izdalīties! Arī, ja uzbrucēja aizšauj garām. Ja izmanto downrigeru, peldošie ir labs risinājums velcei. Ja downrigers nav pieejams, var uz auklas 1-2m attālumā no voblera nostiprināt kādu atsvaru. Tam ērti ir izmantot tiroles nūjiņas. Ja nemaldos tā pareizi sauca svinus ar pievienotu kājiņu, Ja kļūdos, tad sorry, jo velcēšana galīgi nav mans hobijs.
Arī lēni grimstošos var novadīt pa ūdens virsu, ja turam spininga spici gaisā un auklu ietinam pietiekoši ātri. Bet pauzes ieturēt nesanāks. Pēc manām domām, lēni grimstošie labi strādā dziļumā līdz 2 metri. Nu, lielie varbūt arī nedaudz dziļāk.
Ar ātri grimstošajiem efektīvi var darboties dziļumos no 1 līdz 5 metriem.
Suspenderus / neitrālas peldspējas bezmēlītes swimbaitus neražo, jo nav iespējams tādus vadīt daudz maz kontrolētā dziļumā. Nav mēlītes, nav kas tos tur nogādā un notur.
Šie swimbaiti ir nobalansēti tā, ka tie ūdenī grimst pilnīgi horizontālā stāvoklī. Ļoti dabiski. Uz grunts tie nostājas uz āķiem. Labi, lai āķi gruntī neieķertos.
Vēl viena lieta, ar ko mūsu līdaku makšķerniekiem ir noveicies, ir cietā aste. Daudziem amerikāņu un japāņu swimbaitiem tiek izmantotas silikona astītes. Kas ar tām notiktu, ja patrāpītos līdaku mutē? Būtu jātērē naudiņa jaunas rezerves astes iegādei. Bez konstrukcijā paredzētās astes, voblera gaita vairs nebūs tāda, kā paredzēts. Jā, tādas arī tiek piedāvātas. Bet par naudu, protams.
Ja runājam par šo mānekļu pieejamajām krāsām, tad piedāvājumā pārsvarā dominē dabīgie krāsojumi. Ar diviem izņēmumiem - dzeltenu un rozā. Tie ir ieteicami izmantošanai duļķainā ūdenī. Dzeltenais vislabāk strādā duļķainā ūdenī un saulainās dienās, bet rozā, ja ūdens ir duļķains un „rūsains", ar sarkanīgi brūnu krāsu. Arī zilā krāsa ir pamanāma vienā modelī. Tā labi strādā aukstā ūdenī, dziļumā un mākoņainās dienās. Vairāk par krāsu ietekmi uz saskatāmību ūdenī, vari izlasīt šeit, krāsojumu sadaļā.
Animācija / Lure Presentation
Reiz, vēl vecajā zivē.lv, viens no lietotājiem bija izbrīnīts, ka uz viņa „jerka" līdakas neķeras raustot, bet gan tikai lēni velkot. Šo vobleri viņš uzskatīja par jerku, laikam tā diezgan lielā izmēra dēļ. Bet tas bija swimbaits (LC Real California).
Tā jau arī ir, swimbaiti ir paredzēti vilkšanai, pie kam lēnai vilkšanai, lai mazaktīvai plēsoņai nebūtu jātērē spēki pakaļ dzenoties. Ātri kustīgie mānekļi atstāj uz tām spēcīgas un veselīgas ēsmas iespaidu, kas nešķiet tik „garšīgi".
Lēni kustīgu mānekli, plēsējam ir lielāka iespēja aplūkot tuvumā, bet swimbaitiem ar dabīgu izskatu viss ir kārtībā. Izumi Shad Alive strādā pat pie ļoti lēnas ietīšanas.
Bet kāpēc tikai vilkšanai? Arī viegls un vidējs twitchs dod labu efektu. Viegli tricinot kātu, bez ietīšanas, var pat uz brīdi radīt agonijā trīcošas zivtiņas efektu. Gardumiņš katram ūdeņu sanitāram. Nedaudz spēcīgāk uztwitchojot rodas panikā bēgošas zivteles vai medījoša asarīša efekts.
Šos voblerus var tiešām pievilcīgi iztwitchot. Izstādes laikā pie baseina bija pienācis Patric Sebile, kompānijas Sebile īpašnieks un galvenais mānekļu dizainers. Brīdi pavērojis, ko baseinā es veicu ar Izumi, plati smaidīdams pagriezās pret mani un ar paceltu īkšķi parādīja visiem saprotamu žestu. Tas iedvesmo! Tik žēl, ka nesanāca brīvs brīdis aprunāties. Pie baseina vispār bija daudz apmeklētāju. Uz dažiem mana rīkošanās iedarbojās tāpat, kā zivtiņu vērošana baseinā. Pa jokam pat ieteicu, ka viņiem kādu no šiem vajag iegādāties priekš sava akvārija. Daudz sastopami bija dažādi menedžeri no Rapalas. Viens pat izprasīja paraugu. Ar vārdiem, ka esot kaislīgs makšķernieks, bet viņu sortimentā šādu vobleru neesot. Nu dikti gribot noprovēt savā Rumānijā.
Lai veiksmīgi darbotos ar šiem mānekļiem, nekāda trula mētāšana un vilkšana nederēs. Ja gribi panākt labāko efektu, visu laiku jādomā par to, cik dziļi un kā strādā tavs māneklis. Dziļumu tā darbībai nosaka ietīšanas ātrums, ieturēto paužu garums, spininga spices augstums un arī twitcha intensitāte un virziens. Baseinā, kad redzi sava voblera uzvedību, to darīt ir neapšaubāmi vieglāk, nekā reālā ūdenskrātuvē, kur redzamība nav tik laba. Ja ir iespēja, katram ieteiktu savus mēnekļus papeldināt baseinā.
Un ja kārtīgi piedomāsi pie savu mānekļu animācijas, panākumi neizpaliks!
Kādu tad kātu izmantot? Amerikāņi, ražot spininga kātus specifiskām ķeršanas metodē, swimbaitiem pārsvarā izgatavo pagarus (7'4" - 8', aptuveni 220cm - 240cm) un vidēji ātras akcijas spiningus. Bet tik smuki ar tiem noteikti nevar uztwitchot.
Izmēriem 105 un 120mm es izmantoju X-Twitch kātu 180cm garumā. Man tomēr pie rokas šis kāts ir pieaudzis. Lai arī ar 120mm ātri grimstošajiem (29 g.) kāts tiek nedaudz pārslogots (tests līdz 23 g.), tomēr problēmu nekādu ne metot, ne izvadot man nav. Smagajiem 145niekiem gan izmantoju Shinigami Kinotaki 230cm, tests līdz 40 g. Ar ātri grimstošajiem (59 g.) gan nekāda komforta sajūta nav metot. Un liekas, ka arī izspēle nesanāk tik asa, kā gribētos. Laikam jāskatās pēc jauna kāta. Bet ar džerka kātiem, gan vajadzētu visam būt uz +10 :)
Nesen vienā angļu filmā par makšķerēšanu novēroju vienu jauku ideju, kā ar garu un mīkstu kātu, īsi un asi vobleri uzraustīt. Kāta spici noliec voblera virzienā, un ar elkonī ielietu roku parauj uz savu pusi. Tādā veidā kāts šo kustību nenoamortizē. Diez ko ērti tas gan nav, salīdzinoši, kā ja to darītu ar plaukstas kustību, īsa un ātra kāta gadījumā, bet izdarīt var.
Par pavadām.
Šo vobleru mērķa zivs, tos konstruējot nebūt nav bijusi līdaka, bet gan blackbass. Starp citu, tā ir pasaulē vismakšķerētākā saldūdens zivs. Vispār jau lielākā daļa no ražotajiem vobleriem pasaulē ir paredzēti tieši blackbasu makšķernieku auditorijai. Arī Japānā, kur tie tika ievesti jau 1925. gadā. Mūsdienās Japānā ir aptuveni 3 miljoni blacksassu makšķernieku. Tīri ievērojams tirgus, vai ne. Holivudas filmās, ja rezdams makšķernieks, tad tas ar mušu ķer foreles. Diez kāpēc? Lakam tas skaitās stilīgāk, priekš ekrāna, bet dzīvē tomēr ir savādāk, un vairums amerikāņu copmaņu mērķa zivs ir bass. Un pieredzējis trofejas izmēra bass ir ļoooti aizdomīgs pret ēsmām. Tos makšķerējot arī karabīnes netiek izmantotas, bet voblerus pie auklas piesien.
Tāpēc arī šo swimbaitu konstrukcijā nav iekļauts gredzentiņš (split ring) auklas piesiešanai vai karabīnei. Tiem, kas visu grib darīt perfekti, un uzskata, ka arī sīkumiem ir nozīme, mans ieteikums būtu lietot Rapala Knot , ja nelieto pavadu ķerot foreles vai asarus vai arī kādu citu bezzobi, bet ja ej uz līdakām, tad izmanto pavadiņu, kurai pievienota karabīne ar apaļas formas galu, lai vobleris pareizāk izspēlētu. Piemēram DuoLock.
Lielajiem izmēriem, lai varētu izmantot pavadas ar manis iecienītajām CrossLock karabīnēm, es saviem pievienoju gredzentiņus.
Līdakām aizdomas pret gredzentiņiem tiešām neesmu novērojis :)
Zemāk bilde, ko man atsūtīja viens mans draugs, šeit forumā labi zināms forelists, kurš arī izmanto DuoLock karabīni ar virpulīti (bez pavadas, protams), lai varētu swimbaitu ātri uz rotiņu, piemēram, nomainīt.
Ja runājam par pavadas materiālu, tad es izmantoju pavadas no 7x7 AFW materiāla. Nesen dzirdēju izteikumu, ka šim voblerim vajadzētu izmantot cietās pavadas, jo ar šiem vobleriem vajadzētu twitchot, un izmantojot titānu vai ģitāras stīgu, aukla mazāk ķersies āķos. Man gan tā nešķiet :) Ar mīkstāku pavadu swimbaits kustēsies dabiskāk.
Trijās dienās, kurās mētāju šos swimbaitus baseinā, izstādē Valensijā, priekšējais āķis auklā ieķērās labi ja 3 reizes (lietoju DuoLock karabīni, bez virpuļa, ko piesēju pie auklas). Pie kam, reiz, kad bija saķēries, viens no skatītājiem to pamanīja, un arī aizrādīja, ka šis vobleris labi strādā arī tad, kad āķis ir auklā ieķēries.
Tas laikam pagaidām viss. Ja Tev kādi jautājumi par šo tēmu, uzdod tos tepat komentāros. Pacentīšos atbildēt.
Ne Asakas! / Tight Lines!
P.s. Un pielietojam Catch & Release!
P.p.s. Seko neliela bilžu galerija ;)
Informatīvs un saturīgs raksts, kas Griezeejam labi padodas!;)paldies, būs vērīgāk jāpaskatās uz viņiem...
Paldies! Raksts tiešām informatīvs un labs. Pats arī plānoju sev kādu iegādāties, kaut gan paziņam jau viens tāds ir no pavasara un vēl neko uz to nav noķēris. Sodien veikalā manīju, izvēle diezgan liela, cenas sākot no nepilniem 7ls. Vidēja izmēra drusku virs 8ls maksā.
Nuuuuu ļoti tehnisks raksts :DDD, tik daudz terminu :DDD
Tagad nopietni :), +10, viss skaidri un saprotami un ar pamatojumu :), vizuāli skatāmi (bildes/video).
Your blood like ice......šis reāli uzkurina :))
Labs raksts, paldies;) Nesen iepirku dažus SPRO BBZ-1 swimbaitus, raksts ir tieši laikā kā papildus motivācija iemēģināt.
P.S. Iekrita acīs: "Arī ja esi pārliecināts gaļenieks, kas visus lomus nostīvina, arī, lūdzu, nelasi tālāk." Smalki;)
spoli svimbaitiem to svara dēl labāk ziepeni, vai man vienkārši debīla spole un svimbaitu uzraustot (tomēr salīdzinoši smags) sitas iekšā aukla un metas bārda?
eMKa man ar tas Alice Cooper Poisons patīk. Tāpēc jau ieliku clipā šito songu :)))))
Eerglis, 105 un 120 mm izmērus mētāju ar spiniga kātu / spoli. 15lb pītā virsū. Viss ir baigi OK. Bez problēmām.
145niekiem, tie tomēr jau tīri smagi (līdz 59g), labāk jau būtu muļķix un biku resnāka aukla. Sākot no 20lb. Bet tos es arī ar spininga spoli un 15lb pīteni mētāju. Tomēr saprotu, ka šitiem resnajiem man vajag citu kātu :)
Varbūt problēma ir tajā, ka Tu spēcīgi rausti? Šitiem Izūmiem tikai tāc viegls twitchs ir nepieciešams, pēc manām domām ;)
Griezējs, iespējams. Jāturpina eksperimentēt un krāt pieredzi.Tādā veidā jau nāk tā meistarība, ne no ieteikumu klausīšanas.
laps raksts:)
Griezēj, ko lai saka?! Esi to lietu pamatīgi atkodis! Forši, tas ir mazākais pateikts! :)))
Griezeejs beidzot latviski sācis rakstīt :)
Par to vien jau 5* jāliek ;))
Un Tavi raksti, kā vienmēr, uz "ef-ef" ;)
super raksts! un galvenais, ka cilvēks raksta par to, par ko zin, un ko pats ir atkodis, un uz kā velk smukus lomus. Citādi dažbrīd rodas sajūta, ka rakstus žurnālos utt. raksta ne no savas pieredzes (kas manuprāt ir pats galvenais), bet tikai tāpēc, ka tas ir aktuāli!!! +10 no manis un tā turpināt!!!
pats lietoju mazo gabarītu - veikalā pērkot tas izskatījās sakarīgs, dabā bija jāsecina ka par vieglu - tālu nemetās.... (tas pēc mana funktiera), bet strādā tik un tā labi - līdakai patīk, bet asarim kaut kā ne visai. "Izgrauzis" gan šo tēmu esi.. Raksts ok.
gibeju jautat vai uz velci ar vini labi stradatu?? un raksts tiesam labs un izsmelos!
Andris, tad jau laikam būsi 50mm izmēru iepircis. Tam ir tikai 3g. Varētu būt grūtāk aizmetams bez Ultra Light kāta. Man draugi forelisti teica, ka ar svaru esot viss OK. Nu jā, bet viņi jau tālu nemet :)))
Bet no otras puses, ja tu ķer ar viņu līdakas, varbūt Tev tomēr ir 80mm izmērs. Tas jau ir 9-10g. Tīri metams svars vidējam spiningam ;)
Kristaps, par velci nedaudz pieminēju raxtā tomēr.
Nekāds velcētājs es neesmu, bet cik noprotu no šīs padarīšanas, tad ar grimstošu bezmēlītes vobleru varētu būt iespēja grunti uzrakt, un mānekli pazaudēt. Vispār jau daži ar "karotēm" arī velcē. Ja mācēsi dziļumu nokontrolēt - uz priekšu.
Par peldošajiem, manas domas ir augstāk.
Noteikti neesmu labs konsultants velcēšanai :)
Bet vienu gan vēl pateikt varu - šitie vobleri strādā jau pie ļoti lēna vilkšanas ātruma, kas varētu būt noderīgi vēsākā ūdenī, kad zivis nevar ātri paskriet. Tā tāda īpatnība aukstasiņu kustoņiem, ka to vielnaiņas ātrums, arī kustību ātrums, ir stipri atkarīgs no apkārtējās temperatūras.
Varens un skrupulozs darbs ieguldīts, paldies! :)
klau, nu bet kur šīs mantiņas var iepikrt?! veikali?!
mans shad alive 145,tā ari stāv bezdarbībā.neiešu jau speishl šamam kātu pirkt!pēc šī raksta,jo sarakstīts exelenti,vairums diebs uz bodi un sapirks šamos verķus.tik der atcerēties-neviens,pat vislabākais,verķis nestrādās,ja nemācēsi ar to rīkoties&izpēlēt!
:)))