Sveiks Aivar.Jautājums.Ja ir bijusi karpu cope.Un pēkšņi apstājas ir jāpārmet makšķere vai lai paliek.Otrs jautājums. Copē viena makšķere tā kas pie krūmiem pārējās abas klusē.ir izmēģināti visādi varianti gan strīpā liku ēsmu gan dziļumi tika mainīti .ko tu varētu tādā situācijā ieteikt .paldies.
Ja ir bijusi cope, tad ēsma ar montāžu ir kaut kur izkustināta, varbūt pat kaut kur aizvilkta, tad izkritusi un kaut kā nolaidusies uz grunts. Diez vai tur viss ir glīti un kārtīgi, tāpēc labāk izvilkt un pārmest. Mainīt boilu nav obligāti, jo tieši tāda mazliet pastāvējusi ir likusies karpai interesantA.
par to, kas pie krūmiem- visnotaļ tipiska situācija. Karpa dzīvo tajos krūmos un baidās nākt ārā. Un, tā, kas iznāk, uzķerās uz pirmās makšķeres un līdz otrajai nemaz netiek. Lai dabūtu zivi ārā kaut kur tālāk no krūmiem, viņa būtu stipri ilgāk jābaro. Un arī bez garantijas. Līdz ar to, ja strādā viens kāts, priecājies par to pašu un turpini vilkt.
Sveiks Aivar.Atradu 2m no krümiem vietu kur uzturas karpas.bet izvilkt nevaru.ēsmu velk uzreiz krümos.pamèginäju 4m tälak no krümiem cope pazuda.ko tu varètu ieteikt lietas labä.paldies
Klasiska situācija. Pēc iemetiena nekādu beitraneru nelieto, spole ir ciet un bremze noregulēta cieši - tikai tik, lai nepārrautu auklu. ir jādežurē pie kāta un uzreiz pie copes, pie pirmās svingera kustības bez domāšanas un vilcināšanās jāceļ kāts gaisā un pēc iespējas strauji jāvelk zivs nost no krūmiem. pirmajās sekundēs zivs motors vēl nestrādā uz pilnu jaudu, tādēļ parasti izdodas novilkt zivi no krūmiem par dažiem metriem. galvenais, būt ātram. ir bijis tā, ka pat skrienam ar visu kātu atpakaļ, cik nu krasts atļauj. Ja tādas iespējas nav, ir jācenšas maksimāli ātri vilkt ar spoli no visa spēka, šis nav brīdis, kad izjusti pumpēt. kad pirmie pieci, desmit metri novilkti, tad var nedaudz vairāk atslābināt bremzi un turpināt izvadīšanu atbilstoši apstākļiem. nu jā, ja ir bailes, ka karpa novilks nost kātu no statīva, to var kaut kā papildus nostiprināt. plus signalizatoriem liek šādos apstākļos “čakārņu ausis” jeb snag ears. tas, ja aukla no kāta iet uz sāniem. katrā ziņā šāda cope ir interesanta un dinamiska, katram iesaku vismaz reizi mūžā pamēģināt.
Sveiks-Jautàjums tàds-ezers dziļš- ledus nokusis apmēram pirms nedēļas.Vasarā un rudenī,tur ķēru,4 metros- tālāk aiziet dziļums pakāpeniski uz pacmit metriem.Ezeram ir seklais gals 1m- 2 m dziļums,bet tur grūti piekļūt.Ja es sāktu pa kilogramiņam barot tanīs 4 m kādas 2 ned. 2-3 reizes nedēļā,un tad uztaisīt nakts tūri,būtu jēga?Vai viņas tagat sēdēs tai seklumā un sildīsies-pagaidīt pāris nedēļas kad ūdens iesilst un tad sākt barot?
Paldies, ļoti labs jautājums. Patiesībā nav gluži tā, ka karpa visu dienu sēž tai siltajā seklumā. Visbiežāk ir tā, ka tur nav daudz ēdamā, tādēļ tā var doties baroties arī uz ļoti lielu dziļumu. lai ēstu, viņai to siltumu nevajag. Siltumu vajag, lai apēsto pārstrādātu (sagremotu). tāpēc pēc ēšanas viņa dodas sildīties. līdz ar to barot dziļumā var un tavā gadījumā arī vajag. Vienīgais, kamēr ir loti auksts ūdens, nevajadzētu barot daudz, pa pāris saujām varbūt. un tad, ūdenim iesilstot, pastāvīgi palielināt barības daudzumu.
Labdien ! Gribēju pajautāt - vai šajā laikā ir iespējama arī karpu nakts cope, ja barots kaut cik visu dienu ? Šajās dienās it kā lielāka gaisa temperatūra, naktī ap nulli.
Pilnīgi noteikti. ūdens pa dienu pamazām uzsilst. vissiltākais tas ir vakarā un tad naktī nedaudz atdziest. visaukstākais ūdens ir no rīta. līdz ar to vakarā un naksts pirmajā pusē karpas būtu meklējamas tur, kur vējš sapūtis siltāku ūdeni. un, protams, copes naktī var būt gan tagad, gan arī ziemā - karpai nevajag gaismu, lai barotos. es pat teiktu, ka šajā spilgtajā saulē un dzidrajā ūdenī, sevišķi piekrastē, kur siltāks, karpu dienas laikā ir grūtāk noķert, jo viņa ļoti labi redz auklas un montāžas. naktī, sevišķi piekrastē vajadzētu būt lielākai iespējamībai
Sveiks.Pašlaik manā arsenālā 2vas Fox horizon x3 13,3,5lb.Gribētos trešo kātiņu.Skatos ka varētu pamēgināt,x4 forizon,bet cenas atškirība ap 100 euro.X4 būs daudz pārāks par x3? Un šogad skatos uz telti,par cik gribas uz vairākām naktīm palikt- kautkā acīs iekrita Fox Retreat +2 man.Meklēju lv forumos atsauksmes bet tā ar neko neatradu,varbūt varat ko pateikt kautko,mīnusi transportēšanas lielums un svars to pats saprotu:)
X3 un X4 ir liela atšķirība. paņem rokās un pamēģi pats sajusts. Retreat 2 man - tu neraksti, cikatā jūs tur taisaties dzīvot. vienam tā telts ir par lielu, to būs ļoti grūti uzcelt bez otra cilvēka palīdzības. Visādi citādi tā, protams, ir ļoti laba. es teiktu, tā vairāk piemērota dzīvošanai uz nedēļu un vairāk un ļoti smagos apstākļos, vēji, negaiss utt, vienai divām naktīm var piemeklēt arī ko mazāk ambiciozu. Bet ja gribas mantu, kas kalpos gadiem un esat divatā, tad, protams, tā ir ļoti laba izvēle. Pirmkārt jau Ventec auduma dēļ.
Sveiks Aivar.Cope Väcijä.Vèjs püs sejä.jau otro dienu.laiks turäs 4 dienu bez izmaiņām.Nu ja un ūdens manā pusē ir auksts.Kādā dziļumā varētu karpa tagad atrasties.ja ezera dzilums 18m.es divas makskeres iemetu uz 3m un 6m.bet treso 13m.tresa ir spelejošā.ir kugits ar treso esmu izmeginajis gan 8m 9m tagad 13m.bet karpu cope nav .ēsma zivju boila.kukuruza ar tīģerriekstu.un pop up r baltiem tārpiniem.megināju pat uz nakteni.ko tu varetu ieteikt .paldies
Kā jau teicu, vislabākais ir lietot termometru. Saprotu, ka nav pie rokas. Jāsaprot, ka ūdens uzsilst no saules, ja tā ir. nu varbūt mazliet no siltā gaisa. bet katrā ziņā uzsilst ūdens virspuse. Tad vējš to virsējo ūdeni dzen kaut kādā virzienā. un tad, atsitoties pret krastu, šī siltā ūdens plūsma tad nonāk dziļumā un dodas pretējā virzienā. tāpēc pavasarī parasti izvēlas, lai vējš būtu sejā. Tomēr tavā gadījumā tas process var būt jau sācies, bet varbūt arī vēl ne. varbūt karpas vēl nav sākušas tādu aktīvu kustību. tas jau ir tas agrā pavasara copes šarms, ka nekad nevar zināt, kā būs.
lai nu kā, ja ir auksts ūdens, ir pēc iespējas jāpastiprina ēsmas aromāts. lai tas labi un tālu izplatās. jo aukstā ūdenī tas izplatās lēni, un ja aromāta nav daudz, tad pats saproti. vislabākie aromāti aukstam ūdenim ir uz spirta bāzētie (EA jeb etilakohols). tādu veikalā nemaz nav tik daudz, lielāka daļa ir bāzēti uz eļļas un tā attiecīgi izplatās daudz lēnāk. no visām tevis minētajām ēsmām man vislabāk patīk naktstārps, tas pamatīgi smaržo. Pārējos es atstātu vasarai. Drīzāk es skatītos uz tipiskajām aukstā ūdens boilām, piemēram dzeltenu ananasu ar krietnu EA aromatizatora porciju virsū. sarkanas vai rozā zemenes, rozā pipari utml arī ir klasiskās aukstā ūdens boilas. Vai tādu interesantu boilu kā Trigga Ice, ja nepatīk spilgtie un aromātiskie varianti. Lai veicas.
Sveiks, Aivar!
Skatoties pagājušā gada copes rezultātus savvaļas ezeros, secināju, ka jauši vai nejauši vietas kur copēt esmu izvēlējies līdzīgas. Ezera līcis vai atteka, kurai cauri tek upīte vai caurteka, veidojot tādu kā grāvi. Vietas, kur mest makšķeri it kā būtu - tuvā kants, aiz tuvās kants, grāvim pa vidu, pie tālās kants, aiz tālās kants. Grāvim minimāla dūņu kārta, bet pacieta grunts. Tad lūk, visas copes šajos trīs ezeros ir bijušas krietni aiz tālās kants, kur jau sākas pretējā krasta lēpenes ar smilšainu grunti. Copes pārsvarā no 3 līdz 10 rītā. Kustība pa grāvi, it sevišķi naktīs , ir ļoti intensīva. Jā, vējam noteikti jāpūš līcī iekšā. Citas vietas pilnīgi klusējušas, ļoti reti pa dienas vidu ir kāda noķerta grāvja galos, kur sākas ezera lielais dziļums vai otrā gala seklumā. Kā Tu to skaidrotu, un kā Tu veidotu savu stratēģiju šādās vietās ,teiksim, ja būtu sacensības. Paldies!
Aina izskatās ļoti pazīstama, ir nācies ar tādu saskarties. Manā izpratnē šādā situācijā ir jādefinē 3 galvenie zemudens obekti:
Pirmais ir “mājas”. Tā ir vieta, kur karpa pastāvīgi uzturas. Svarīgākais mājas izvēlei ir drošība, tādēļ visbiežāk mājas ir sakrituši zari, citreiz zāļu biezokņi. noteiktos laikapstākļos tas var būt lielais dziļums. jo kvalitatīvāka māja, jo lielāka karpa. tas tā, starp citu.
Otrais ir “ēdnīca”. jāsaprot, ka mājās parasti ēdiena nav. un pat ja bija, tas jau ir apēsts. tāpēc karpa dodas uz ēdnīcu baroties.
Trešais ir ceļš no mājas uz ēdnīcu. šo ceļu karpai nākas mērot turp un atpakaļ. Ceļš nav kaut kas haotisks, tipa no A uz B, bet gan kaut kāds dabisks orientieris. piemēram kante. vai grāvis. vai niedru mala. tie visi ir ļoti labi zemūdens orientieri un tieši tādēļ tur ir sastopamas karpas.
Ja sadala ūdeni šādās zonās, bilde kļūst skaidrāka. Jāsaprot, ka ceļš nav ēdnīca un karpa uz tā nemeklē barību. un, ja tu tur kaut ko noliksi, tad karpa var intereses pēc paņemt, bet visbiežāk nepaņems. viņa jau tūkstošiem reižu ir gājusi pa to ceļu un skaidri zina, ka ēdiena tur nav. un, ja tas ir pēkšņi parādījies, tas diez vai ir kaut kas labs.
Toties ēdnīca ir pavisam cita lieta. karpa šeit ir radusi ēst un daudz labprātāk izskatīs tevis piedāvāto ēdienkarti. Un lai arī šeit ir plaša dabiskās barības bāze, kas itkā konkurē ar tavu boilu, tev ir iespējas piedāvāt ko kvalitatīvāku, garšīgāku, veselīgāku. un karpa to noteikti novērtēs.
Protams, šim visam nāk klāt jautājumi par ūdens temperatūru dažādās ezera vietās, vēju un sauli, kas to ietekmē un citiem aspektiem. bet pamatprincips paiiek - karpa nebarojas 24/7. Tā paēd un dodas uz drošāku vietu atpūsties, sagremot apēsto.
Tas, ka copes ir konkrētos pulksteņos, arī ir ļoti zīmīgi šādām situācijām - karpas uz ēdnīcu šādos ezeros dodas noteiktā laikā. iemesli tiem pulksteņiem var būt dažādi, bet visbiežāk tas ir saistīts ar to pašu ūdens temperatūru. turklāt ne tik daudz "ēdnīcā", cik "mājās"
ja runā par sacensībām, tad bilde parasti ir ļoti ierobežota, sektors ir neliels un diez ko neizvērsīsies ar šādām teorijām. turklāt sacensību ūdeņi ir ļoti dažādi, nav vienas kopīgas pieejas visiem. Visbeidzot, mačos ļoti būtiski ir ne tikai tas, ko dari tu un karpas, bet arī tas, ko dara tavi konkurenti pa labi un pa kreisi. līdz ar to stratēģijas nākas veidot balstoties uz viesiem šiem apstākļiem.
Sveiks Aivar.Cope Väcijä laiks ideäls plus 16 pa dienu.pa nakti plus 2.Pirmo nakti bij tris copes bet tuksas .Visas copes savos dzilumos.Pa dienu saule plus 16.Cope pa dienu neviena.Otro nakti vispar necope.vel palika viena diena un nakts.baroju nedaudz.ko varetu tu ieteikt sada situacija.paldies.
Neko daudz jau no tā apraksta saprast nevar. Piemēram, nekādas info par vēju, par sauli.
Katrā ziņā šis ir laiks, kad meklēt vissiltāko ūdeni. Karpām pēc ziemas tas ir mērķis numur viens. barošanās nāk tikai komplektā ar siltlumu. Tapēc ir jāsaprot, kur ir siltāks ūdens. vislabāk ar termometru. kur saule to sasilda un kur vējš saulē sasilušo ūdeni sapūš. Turklāt rēķinies, ka diennakts laikā siltākais ūdens var būt dažādās vietās.
Aivar, jautājums. Salmo karpu kāts 3,6 m, 3 lb un rakstīts, ka lēnas akcijas. Tāds varētu būt labs, vai tomēr jāmeklē vidējas akcijas. Iemetiena tālums reizēm arī virs 100m,svars 100-120g.
100 metri ir samērā liels attālums, tur ir, ko mest. turklāt nepietiek domāt par attālumu, karpu copē vajadzīga arī metiena precizitāte. Jo grūtāk būs sasniegt vajadzīgo attālumu un vairāk tā sasniegšanai būs jāpieliek fizisks spēks, jo švakāk būs ar metiena precizitāti. Tāpēc nepieciešams rīks ar pietiekošu rezervi, lai pašam metējam nebūtu pārāk jāpārpūlas. Bet nu, šobrīd jau praktiski ar jebkuru kātu var pārsniegt 100 metrus.
Katrā ziņā kāta akcija nav gluži tas, kas nosaka metiena attālumu. drīzāk tas nozīmē, kāda metiena tehnika būs vairāk nepieciešama. tā vienkāršoti runājot, lēnas akcijas kātam nepieciešama lielāka kustības amplitūda, ātram kātu pietiek ar īsāku metienu, bet toties jaudīgāku. Tapēc lēnas akcijas kāts vairāk būs piemērots plānākai rokai, plecam un mugurai.
Sveiks-paldies,par barībm apmēram skaidrs uz ko tiekties:)Nākamais jautājums par kēršanas stratēgiju.Pagājušo gadu sāku karpu copi,baroju un uz barotās vietas ķēru.Bij labākas,bij sliktākas reizes. Tad nu šogad gribas jau kautkādās taktikas pamainīt.Doma tāda- viena barotava 45 m kur nāk no 9 m uz 4 m un ir galds,otru tādu pašu ezera pretējā pusē- tur nāk no 12 m uz 3,5 m.Otra vieta 250m to ar laivu ievilkšu.Uz katra punkta pa 2viem kātiem.Ja nu gadījumā viens punkts strādā otrs nē ,vai ir jēga pārslēgt trešo kātu uz strādājušo punktu,vai varbūt tas var vispār zivis aizbaidīt?
es arī divus kātus uz viena punkta neliktu, kur nu vēl trīs. Vairākus kātus vienuviet var likt tikai tad, ja ir ļoti daudz zivju un ļoti aktīva cope.
un - ja ir tāda dziļumu pāreja, noteikti vajag vienlaicīgi meklēt gan augšā, gan lejā. dažādos laikos dāžādos laikapstākļos karpa var būt gan dziļumā, gan augšā